PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządowcy krytycznie o koncepcji przedłużenia „szerokiego toru" do czeskiej granicy

  • pt/pap    22 listopada 2016 - 13:56
Samorządowcy krytycznie o koncepcji przedłużenia „szerokiego toru" do czeskiej granicy
Od lat trwają starania służące wykorzystaniu linii i terminalu do transportu ładunków np. z Chin (fot.wnp.pl)

Prezydenci Sosnowca i Dąbrowy Górniczej, a także burmistrz Sławkowa, gdzie kończy się wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy, krytykują koncepcję przedłużenia linii szerokotorowej do Gorzyczek przy granicy z Czechami, gdzie miałoby powstać centrum logistyczne.
List w tej sprawie samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego wysłali m.in. do wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Ich zdaniem, aby należycie wykorzystać potencjał terminalu w Sławkowie potrzebne są inwestycje w jego sąsiedztwie, przede wszystkim budowa dróg łączących terminal z trasami S1 oraz DK 94, nie zaś przedłużanie toru do granicy z Czechami.

Euroterminal w Sławkowie k. Dąbrowy Górniczej to najdalej wysunięte na zachód Europy miejsce, gdzie sięga wiodący ze Wschodu szeroki tor kolejowy. Linia o szerokim rozstawie toru (1520 mm) styka się tu z linią normalnotorową (1435 mm). W przeszłości dostarczano nią rudę do Huty Katowice.

Od lat trwają starania służące wykorzystaniu linii i terminalu do transportu ładunków np. z Chin. W istniejącą tam infrastrukturę w ostatnich latach zainwestowano ok. 150 mln zł, m.in. ze środków UE. Euroterminal specjalizuje się w przeładunkach kontenerów.

W Sławkowie kończy się LHS - najdłuższa linia szerokotorowa w Polsce przeznaczona do transportu towarowego. Łączy kolejowe przejście graniczne polsko-ukraińskie Hrubieszów/Izow z woj. śląskim. Liczy prawie 400 km i biegnie przez pięć województw: lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie, małopolskie i śląskie. Linia LHS jest w wyłącznym użytkowaniu zarządcy - spółki PKP LHS w Zamościu.

Inicjatywa Polska 3.0

Koncepcja przedłużenia szerokiego toru do przygranicznych Gorzyczek, gdzie miałoby powstać centrum logistyczne Vernovice-Gorzyczki, to jedno z założeń inicjatywy Polska 3.0., promowanej przez Ogólnopolski Klaster Innowacyjnych Przedsiębiorstw.

Twórcy tej koncepcji przedstawiają ją jako program zintegrowanych działań, mających na celu połączenie polskich rzek, autostrad i kolei w jedną płaszczyznę transportu multimodalnego oraz budowę największego w Europie Ponadnarodowego Centrum Logistycznego Gorzyczki-Vernovice. Argumentują, że to lokalizacja, gdzie możliwe jest dobre połączenie dróg, m.in autostrady A1, kolei szerokotorowej z Dalekiego Wschodu, drogi rzecznej (portu rzecznego) i dogodnego połączenia poprzez autostradę z lotniskami.

Przedłużony szeroki tor miałby stać się częścią nowego Jedwabnego Szlaku z Dalekiego Wschodu do Europy.

Samorządowcy ze Sławkowa, Sosnowca i Dąbrowy Górniczej obawiają się jednak, że wraz przedłużeniem szerokiego toru poza teren Zagłębia Dąbrowskiego, z regionu odpłynęłyby także korzyści gospodarcze i związane z tym miejscem inwestycje.

W liście do wicepremiera Mateusza Morawieckiego burmistrz Sławkowa Rafał Adamczyk, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński oraz prezydent Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza wskazali, że końcówka szerokiego toru w Sławkowie ma ogromne znaczenie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego całego regionu.

"Do wykorzystania tego potencjału brakuje obecnie w zasadzie tylko jednego podstawowego elementu: wybudowania, czyli drogowego łącznika Euroterminala w Sławkowie z drogą S1 w Sosnowcu i drogą DK 94 w Sławkowie. Niestety, w tej sprawie jak na razie nie wydarzyło się nic, co wskazywałoby na rzeczywiste zainteresowanie strony rządowej realizacją tej inwestycji. Znalazła się ona co prawda w podpisanym w 2014 roku przez władze wojewódzkie z rządem Kontrakcie terytorialnym, ale od tego czasu sprawa, jak się wydaje, stanęła w miejscu" - napisali samorządowcy.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.