PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządowcy "zrzucą się" na spoty telewizyjne z Jarosławem Kaczyńskim i wiece

 • MN    17 marca 2017 - 07:28
Samorządowcy "zrzucą się" na spoty telewizyjne z Jarosławem Kaczyńskim i wiece
Musimy prezesowi Kaczyńskiemu odpowiednio odpowiedzieć na jego zaproszenie – zapowiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. (fot. arch. UM Gdańsk)

Samorządowcy zwierają szyki i planują szeroko zakrojoną walkę przeciwko zmianom w prawie forsowanym przez PiS. Chcą też przekonać do swoich racji obywateli.
• Samorządowcy buntują się przeciwko działaniom rządu i chcą przekonać do swojego stanowiska jak najwięcej obywateli.

• Będą szukać sojuszników pod postacią ugrupowań politycznych czy ruchów społecznych, którzy poprą ich w walce o utrzymanie podstawowych praw samorządu terytorialnego w Polsce.

• Zawiązują komitet protestacyjny, planują zorganizowanie wiecu w Warszawie, chcą też wyemitować spoty telewizyjne o szkodliwych działaniach rządu na rzecz samorządów.

Podczas Samorządowego Forum w Warszawie, które odbyło się w czwartek 16 marca, nie brakowało mocnych słów pod adresem rządu, a przede wszystkim prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Spotkanie było okazją do zaprezentowania wstępnych założeń samorządowców, jak przeciwdziałać forsowanej przez rząd centralizacji władzy. Na razie jednak wszystko jest w fazie wstępnych założeń.

Na spotkaniu mówiono, że celem samorządowców sprzeciwiających się rządowi będzie przede wszystkim informowanie obywateli o „szkodliwych zmianach, które będą dotyczyć bądź już dotyczą życia lokalnych społeczności”.

Działacze związani z korporacjami samorządowymi planują w maju (w Dzień Samorządowca) wspólne posiedzenia w jednym dniu wszystkich rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich w Polsce. Ma mieć to działanie symboliczne, ale też mobilizujące do działania.

Na oficjalnych serwisach internetowych urzędów miejskich mają się pojawiać informacje dotyczące – jak mówiono na forum – zagrożeń czyhających na samorząd (i lokalne społeczności) wynikających z działań rządu.

Samorządowcy sprzeciwiający się projektom rządu i większości sejmowej szukają także sojuszników. Jak powiedziano na forum w Warszawie, dzisiaj takimi sojusznikami są protestujący rodzice przeciwko likwidacji gimnazjów, jak również Związek Nauczycielstwa Polskiego i „proeuropejskie partie polityczne”.  

Pojawiło się także stwierdzenie, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego dzisiaj jest „pustą formą”.

- Minister Błaszczak nie ma nic do powiedzenia na temat propozycji jego szefa, czyli prezesa Kaczyńskiego. Nic nie potrafi powiedzieć na temat tego, kto i gdzie pracuje nad zmianą kodeksu wyborczego czy ustawy o samorządzie terytorialnym – podkreślił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Taki sam pogląd wyraził m.in. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, który proponował opuszczenie KWRiST na znak protestu.Multimedia

×
KOMENTARZE (5)

 • nono, 2017-03-20 06:41:45

  No taka wirtualna mapa Polski, klik - województwo, klik - powiat, klik - gmina, klik - film, klik - album fotografii. Taka baza samorządowa, same o sobie samorządy, bez idei think tank i spin doktorów partii. Czysta idea i miara samorządowa.
 • nono, 2017-03-20 06:26:54

  No ale tak bez Prezesa to może wypadałoby, aby samorządy gmin, powiatów i województw, opracowały cyfrowy produkt multimedialny informacyjno-promocyjny 15-lecia XXI wieku - nasza wspólnota - aktywność, gospodarka i humanizm. I produkty te zebrane w bazę pod hasłem - POLSKIE ELIZJUM SAMORZĄDOWE....  rozwiń
 • hala, 2017-03-20 04:57:10

  A miesięcznice do z własnej kieszeni prezesa czy za pieniądze publiczne- 320 tys. zł za dwa marsze.A odwiedziny brata na Wawelu limuzynami państwa?Tak wyglądają porządki pis-u