Samorządowcy "zrzucą się" na spoty telewizyjne z Jarosławem Kaczyńskim i wiece

Samorządowcy zwierają szyki i planują szeroko zakrojoną walkę przeciwko zmianom w prawie forsowanym przez PiS. Chcą też przekonać do swoich racji obywateli.
Samorządowcy "zrzucą się" na spoty telewizyjne z Jarosławem Kaczyńskim i wiece
Musimy prezesowi Kaczyńskiemu odpowiednio odpowiedzieć na jego zaproszenie – zapowiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. (fot. arch. UM Gdańsk)

• Samorządowcy buntują się przeciwko działaniom rządu i chcą przekonać do swojego stanowiska jak najwięcej obywateli.

• Będą szukać sojuszników pod postacią ugrupowań politycznych czy ruchów społecznych, którzy poprą ich w walce o utrzymanie podstawowych praw samorządu terytorialnego w Polsce.

• Zawiązują komitet protestacyjny, planują zorganizowanie wiecu w Warszawie, chcą też wyemitować spoty telewizyjne o szkodliwych działaniach rządu na rzecz samorządów.

Podczas Samorządowego Forum w Warszawie, które odbyło się w czwartek 16 marca, nie brakowało mocnych słów pod adresem rządu, a przede wszystkim prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Spotkanie było okazją do zaprezentowania wstępnych założeń samorządowców, jak przeciwdziałać forsowanej przez rząd centralizacji władzy. Na razie jednak wszystko jest w fazie wstępnych założeń.

Na spotkaniu mówiono, że celem samorządowców sprzeciwiających się rządowi będzie przede wszystkim informowanie obywateli o „szkodliwych zmianach, które będą dotyczyć bądź już dotyczą życia lokalnych społeczności”.

Działacze związani z korporacjami samorządowymi planują w maju (w Dzień Samorządowca) wspólne posiedzenia w jednym dniu wszystkich rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich w Polsce. Ma mieć to działanie symboliczne, ale też mobilizujące do działania.

Na oficjalnych serwisach internetowych urzędów miejskich mają się pojawiać informacje dotyczące – jak mówiono na forum – zagrożeń czyhających na samorząd (i lokalne społeczności) wynikających z działań rządu.

Samorządowcy sprzeciwiający się projektom rządu i większości sejmowej szukają także sojuszników. Jak powiedziano na forum w Warszawie, dzisiaj takimi sojusznikami są protestujący rodzice przeciwko likwidacji gimnazjów, jak również Związek Nauczycielstwa Polskiego i „proeuropejskie partie polityczne”.  

Rady gmin, powiatów i sejmiki województw będą przyjmować w formie stanowisk Kartę Samorządności. (fot. MN)
Rady gmin, powiatów i sejmiki województw będą przyjmować w formie stanowisk Kartę Samorządności. (fot. MN)

Pojawiło się także stwierdzenie, że Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego dzisiaj jest „pustą formą”.

- Minister Błaszczak nie ma nic do powiedzenia na temat propozycji jego szefa, czyli prezesa Kaczyńskiego. Nic nie potrafi powiedzieć na temat tego, kto i gdzie pracuje nad zmianą kodeksu wyborczego czy ustawy o samorządzie terytorialnym – podkreślił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Taki sam pogląd wyraził m.in. prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz, który proponował opuszczenie KWRiST na znak protestu.

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

No taka wirtualna mapa Polski, klik - województwo, klik - powiat, klik - gmina, klik - film, klik - album fotografii. Taka baza samorządowa, same o sobie samorządy, bez idei think tank i spin doktorów partii. Czysta idea i miara samorządowa.

nono, 2017-03-20 06:41:45 odpowiedz

No ale tak bez Prezesa to może wypadałoby, aby samorządy gmin, powiatów i województw, opracowały cyfrowy produkt multimedialny informacyjno-promocyjny 15-lecia XXI wieku - nasza wspólnota - aktywność, gospodarka i humanizm. I produkty te zebrane w bazę pod hasłem - POLSKIE ELIZJUM SAMORZĄDOWE.... rozwiń

nono, 2017-03-20 06:26:54 odpowiedz

A miesięcznice do z własnej kieszeni prezesa czy za pieniądze publiczne- 320 tys. zł za dwa marsze.A odwiedziny brata na Wawelu limuzynami państwa?Tak wyglądają porządki pis-u

hala, 2017-03-20 04:57:10 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE