PARTNER PORTALU
 • BGK

Samorządy chcą rozmawiać o planie Morawieckiego. Piszą list do wicepremiera

 • Bartosz Dyląg    27 kwietnia 2016 - 14:19
Samorządy chcą rozmawiać o planie Morawieckiego. Piszą list do wicepremiera
Jednym z filarów planu Morawieckiego mają być samorządy. (Fot. mr.gov.pl)

Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego chcą dyskutować o dotyczących ich rozwiązaniach zawartych w planie Morawieckiego. Chodzi o piąty filar planu, zakładający rozwój społeczny i regionalny.
Samorządowcy z Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wystosowali do wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawickiego pismo, w którym akcentują, że we wprowadzanym przez niego Planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, jako jeden z filarów wskazane są samorządy, a ściślej mówiąc - ich plany rozwojowe i inwestycje.

- W tym obszarze chcielibyśmy z premierem podjąć rozmowy. Z jednej strony skonkretyzować adresowane do samorządów oczekiwania rządu w tym zakresie. Z drugiej strony przedstawić nasze propozycje nawiązujące do zapowiadanych w planie osiągnięć – wyjaśnia prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Plan Morawieckiego

Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju został przyjęty przez rząd w lutym br., jego celem jest przyspieszenie rozwoju Polski. Opiera się na pięciu filarach: reindustrializacja, rozwój innowacyjnych firm, kapitał dla rozwoju, ekspansja zagraniczna, a także rozwój społeczny i regionalny.

Ostatni, piąty filar, o którym samorządowcy chcą rozmawiać z wicepremierem Morawieckim, zakłada m.in. włączenie małych miast i obszarów wiejskich w procesy rozwojowe, reformę szkolnictwa zawodowego.

W praktyce oznacza to między innymi: prowadzenie skutecznej polityki regionalnej na rzecz spójności, przeciwdziałanie powstawaniu obszarów wykluczenia oraz niwelowanie różnic w dostępie mieszkańców Polski do usług publicznych i rynku pracy. Zdaniem rządu konieczne są też programy ożywienia małych miast, rozwój rynków lokalnych oraz promowanie przedsiębiorczości i mobilności zawodowej zarówno w miastach, jak i na obszarach wiejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • w.potega@neostrada.pl, 2016-04-27 16:17:44

  Dajcie sobie spokój z wzajemnym atakowaniem się. Jest powszechnie akceptowany szkic planu rozwoju Polski, zaproponowany przez wicepremiera. PiS-owi powinno zależeć na aktywizowaniu nie tylko radnych, ale i ogół obywateli w debatę na rzecz rozwoju Polski. Nie będzie łatwo wydobyć Polskę na 10% wzrost...u PKB, a tyle jest potrzebne, plus oczywiście równoważenie rozwoju i przejmowanie sterów gospodarki w polskie ręce. To jest trudne. Jeżeli ktoś z PO może coś wnieść, nawet z opóźnieniem, to pan Morawiecki, rząd i cała rządząca formacja powinni być zadowoleni. Przestańcie wierzyć, że jakakolwiek partia Polskę sama uszczęśliwi.  rozwiń
 • jancz, 2016-04-27 15:37:31

  A gdzie pan był p. prezydencie Żuk z PO jeszcze pół roku temu? Jakoś niespieszno panu było. Ten rząd ma swoje priorytety i sprawy samorządowe nie są na pierwszym miejscu. Podobno świetnie sobie radzicie, wszystko było i jest OK, więc można trochę poczekać. Bo to jest tak: rzucać hasło, żądania i nar...zekać, że rząd nie reaguje od razu. Mącić, mącić, mącić otwierać kolejne pola do konfliktu i do skarg w przyjaznych PO oraz Nowoczesnej me(r)diach. Zaraz nieoceniona GW i TVN zaczną wam współczuć, że jesteście tacy biedni, bo olewani.  rozwiń