PARTNER PORTALU
  • BGK

Samorządy wobec pomysłów rządu

  • JL    23 lutego 2016 - 07:22
Samorządy wobec pomysłów rządu
Obrady Związku Miast Polskich w Poznaniu. Fot. Poznan.pl

W Poznaniu obradował zarząd Związku Miast Polskich. Tematem były wyzwania, przed którymi na skutek działań rządu stoją obecnie samorządy.
Najmocniej na budżetach samorządów odbiją się zmiany w ustawie o finansach publicznych i w systemie oświaty oraz propozycja zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Dużym obciążeniem będzie też obsługa programu 500+.

– Będziemy wprowadzać 500+, ale szkoda, że idzie to torem zwiększenia administracji – mówił Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, prezes Związku Miast Polskich – Jestem przekonany, że uda się to sprawnie przeprowadzić.

Zdaniem prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka, 500 zł na dziecko – jako element polityki prorodzinnej – to dobry pomysł, ale też koszty.

– Musimy uzyskać od rządu dofinansowanie na realizację tego zadania – zaznaczył prezydent Poznania.

To, czego boją się samorządowcy, to też straty związanie z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku. W skali kraju sięgają one 8,5 mld zł, dla samego Poznania wyniosą około 150 mln zł.

– Jest to duża wyrwa w dochodach samorządów. To zachwieje finansami wielu z nich, niektóre wpędzi w tarapaty, w innych zahamuje rozwój – przewiduje prezes Związku Miast Polskich.

Zdaniem prezydenta Jacka Jaśkowiaka samorządom najtrudniej będzie udźwignąć koszty zmian w oświacie.

– To jest kwestia zaplanowania odpowiedniej ilości miejsc w przedszkolach, a także w szkołach, żeby uniknąć efektu tzw. pustych roczników. To też niższa subwencja oświatowa dla gmin – mówił Jacek Jaśkowiak, zaznaczając, że wśród rządowych propozycji są też dobre projekty.

– Podoba mi się pomysł podwyższenia maksymalnej opłaty za parkowanie, bo to pozwoli miastom skuteczniej wpływać na politykę parkingową – mówił prezydent Poznania – Ciekawy jest też projekt ograniczenia liczby sklepów sprzedających alkohol w centrum.

W trakcie obrad zarządu samorządowcy pozytywnie zaopiniowali projekt podwyższenia dotacji przedszkolnej na dziecko sześcioletnie, co zmniejszyłoby straty samorządów na subwencji oświatowej.

Negatywnie odnieśli się m.in. do pomysłu ugrupowania Kukiz’15, które chce usunięcia gabinetów politycznych przy wójtach, burmistrzach, prezydentach oraz zmian w ustawie o finansach publicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • wm, 2016-02-24 10:43:20

    zmniejszenia kwoty wolnej od podatku? Chyba raczej o zwiększeniu była mowa?