PARTNER PORTALU
  • BGK

ŚDM, Częstochowa: argentyńskie rytmy zabrzmią na Jasnej Górzej

  • PAP/MN    27 lipca 2016 - 21:05
ŚDM, Częstochowa: argentyńskie rytmy zabrzmią na Jasnej Górzej
San Damiano i San Francesco to dwa tanga dedykowane papieżowi (fot. pixabay)

• Argentyńskie rytmy m.in. tanga Astora Piazzolli w wykonaniu zespołu Marcina Wyrostka i bpa Antoniego Długosza zabrzmią w czwartek, 28 lipca, na jasnogórskich błoniach podczas porannego czuwania przed przyjazdem papieża Franciszka.
• Papież przyleci na Jasną Górę w czwartek ok. godz. 9.15, a o godz. 10.30 na błoniach będzie przewodniczył uroczystej mszy św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
• Poprzedzające te wydarzenia czuwanie wiernych rozpocznie się już o świcie, o godz. 5.
Jednym z punktów czwartkowej wizyty będzie występ akordeonisty Marcina Wyrostka z zespołem. Razem z nimi zaśpiewa biskup senior archidiecezji częstochowskiej Antoni Długosz. W ich wykonaniu zabrzmią nie tylko pieśni ze stricte religijnym przesłaniem, ale też porywista, energiczna i niezwykle rytmiczna muzyka argentyńska. Występ ma się rozpocząć po godz. 7.

"Ojczyzną Ojca Świętego jest Argentyna, więc jest wręcz wskazane, by ta muzyka się jutro pojawiła" - powiedział po środowej próbie lider zespołu Marcin Wyrostek.

Tanga śpiewać będzie m.in. biskup Długosz. "Kiedy Ojciec Święty został wybrany papieżem Częstochowa i Poznań dedykowały mu dwa tanga: San Damiano (tekst: ks. Stanisław Jasionek, muzyka: Tomasz Łękawa) i San Francesco (tekst i muzyka: Wiesław Wolnik). Teraz my te dwa tanga chcemy dedykować papieżowi" - wyjaśnił bp Długosz.

"Będziemy się starali porwać obecnych ludzi przed placem jasnogórskim, żeby przeżyli radość, że obchodzimy wielki jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski i że cieszymy się z wizyty papieża" - dodał duchowny.

Czytaj też: Utrudnienia w Częstochowie w związku z wizytą papieża

Podobne nadzieje wyraził także Wyrostek. "Mamy nadzieję, że naszym porannym występem wprowadzimy dużo energii" - powiedział.

W programie ich niedługiego występu znalazły się m.in. tanga instrumentalne, wokalne oraz znane utwory Astora Piazzolli.

Wyrostek podkreślił, że to jego pierwszy występ przed papieżem. "To jest jedno z takich przeżyć, które pamięta się do końca życia" - dodał. Będzie to ponadto jego pierwsze spotkanie z Ojcem Świętym. "Niestety zawsze byłem zalatany, w pracy, a jutro wreszcie będę miał tę przyjemność" - powiedział.

"Jest to też duża odpowiedzialność, którą bierzemy na własne barki, bo tyle osób będzie nas słuchać i nie możemy zawieźć. Ale to jest taki motywujący stres, dodający adrenaliny, skupienia i skrzydeł, więc mam nadzieję, że jutro na tych skrzydłach wszyscy się tutaj wzniesiemy" - podsumował Wyrostek.

Podczas trwającego nieco ponad cztery godziny czuwania zaplanowano również przypomnienie tekstów św. Jana Pawła II wygłoszonych na Jasnej Górze, uroczyste odsłonięcie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej, śpiew Godzinek ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, uroczystą Jutrznię ku czci Matki Bożej Jasnogórskiej, transmisję na telebimach filmu poświęconego jasnogórskiemu sanktuarium, próbę chórów przed liturgią oraz modlitwę różańcową.

Czytaj też: Kraków powitał papieża Franciszka

Od środowego popołudnia teren klasztoru, okalające ulice oraz błonia są zamknięte dla wiernych. Wejście na błonia, gdzie odbędą się główne uroczystości, będzie otwarte w czwartek od godz. 2 do godz. 7. Po tej godzinie nie będzie tam możliwości wejścia, jednak wierni będą się mogli także gromadzić w pobliskich parkach i III Alei NMP aż do pl. Biegańskiego. Wszędzie tam ustawione zostały telebimy i podłączono nagłośnienie.

Franciszek przyleci do Częstochowy w czwartek helikopterem ok. godz. 9.15. Wizytę rozpocznie od przejazdu otwartym samochodem wśród wiernych pomiędzy sektorami pod jasnogórskim sanktuarium. O godz. 10.30 na Błoniach Jasnogórskich rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem papieża, będąca dziękczynieniem z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Ok. 12.30 papież przejedzie zamkniętym samochodem na lądowisko i odleci helikopterem do Balic.

Franciszek odwiedza Polskę z okazji Światowych Dni Młodzieży, które od wtorku odbywają się w Krakowie i okolicy.

PEŁNY PROGRAM ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY 2016

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.