PARTNER PORTALU
  • BGK

ŚDM: Ponad 50 tys. pielgrzymów zwiedziło papieskie muzeum w Wadowicach

  • PAP    18 sierpnia 2016 - 09:11

• Ponad 50 tys. pielgrzymów ŚDM z ponad 70 krajów odwiedziło Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach – poinformowała Anna Czajkowska z biura prasowego placówki.
• To dwa razy więcej niż zazwyczaj.
Najliczniejsze grupy pochodziły z Francji i Włoch. Wielu pielgrzymów przyjechało z Hiszpanii, Portugalii, Brazylii i Filipin. "Wyjątkowo dużo odwiedziło nas Australijczyków, Amerykanów, Kanadyjczyków i mieszkańców z Hongkongu. Goście przyjechali nawet z tak odległych zakątków, jak Wyspy Cooka czy Wallis i Futuna. Byli też zwiedzający z Kataru i Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - powiedział wicedyrektor Muzeum Michał Jakubczyk.

Wadowickie Muzeum odwiedził m.in. prezydent Panamy, która będzie gospodarzem kolejnych ŚDM, Juan Carlos Varela, tamtejszy kardynał Jose Luis Lacunza Maestrojuan oraz członek komitetu organizacyjnego panamskiego spotkania młodzieży Victor Chan.

Jak dodał Jakubczyk, najwięcej osób przybyło w okresie bezpośrednio poprzedzających modlitewne czuwanie z papieżem Franciszkiem w podkrakowskich Brzegach. W jego przeddzień Muzeum zwiedziło 4,7 tys. osób.

Wadowicka placówka, aby sprostać ogromnemu zainteresowaniu, między 18 lipca a 5 sierpnia wydłużyła godziny otwarcia. Goście przemieszczali się samodzielnie, posługując się przygotowanymi przewodnikami. W kluczowych miejscach ekspozycji pomocą służyli im pracownicy muzeum i wolontariusze.

Wicedyrektor podkreślił, że dzięki ŚDM lipiec okazał się rekordowym miesiącem pod względem frekwencji od czasu otwarcia placówki po modernizacji w 2014 r. "W lipcu zwiedziło je ponad 55,5 tys., w tym 37 tys. przybyło w drugiej połowie miesiąca, czyli w czasie Światowych Dni Młodzieży" - powiedział Jakubczyk.

Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Zostało ponownie otwarte w 2014 r. Nowa ekspozycja jest opowieścią o Karolu Wojtyle - od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów.

Wadowice to rodzinne miasto Karola Wojtyły; urodził się tu w 1920 r. i mieszkał przez 18 lat. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa. Miasto co roku przyciąga setki tysięcy turystów, chcących poznać miejsca bliskie Karolowi Wojtyle, o których sam mówił: "Tu wszystko się zaczęło: życie, szkoła, teatr i kapłaństwo". Jan Paweł II odwiedził rodzinne miasto trzykrotnie, był tutaj też Benedykt XVI. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.