PARTNER PORTALU
  • BGK

ŚDM: Raj w Łodzi. Miasto festiwalem przywita pielgrzymów

  • pap    11 czerwca 2016 - 20:15
ŚDM: Raj w Łodzi. Miasto festiwalem przywita pielgrzymów

Łódź zamierza zainwestować pół miliona na lipcowy pobyt w mieście pielgrzymów (fot. UM Łódź)

Miasto Łódź zarezerwowało 500 tys. zł na organizację pobytu ok. 10 tys. pielgrzymów, którzy odwiedzą je w drodze na główne obchody ŚDM w Krakowie. Większość z nich to uczestnicy Festiwalu "Paradise in the City, organizowanego przez Wspólnotę Chemin Neuf.

- ŚDM w Łodzi będą odbywać się między 15 i 25 lipca. Większość tego czasu wypełni festiwal "Paradise in the City". Łódź odwiedzi ok. 10 tys. pielgrzymów; przynajmniej połowa z nich będzie uczestnikami Festiwalu organizowanego przez wspólnotę Chemin Neuf. Miasto aktywnie wspiera organizatorów ŚDM. Na ten cel stworzyliśmy rezerwę budżetową w wysokości 500 tys. zł- podkreślił wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski.

Z pieniędzy tych sfinansowane zostaną m.in. noclegi dla pielgrzymów przygotowane w łódzkich szkołach. Dodatkowo - poza rezerwą budżetową - miasto sfinansuje też bezpłatne przejazdy uczestników ŚDM komunikacją miejską.

- Chcemy, aby ta wspólnota młodych entuzjastycznych ludzi spędziła sporo czasu na ulicach naszego miasta; otworzymy dla nich instytucje kultury, muzea, ogród zoologiczny, botaniczny - innymi słowy - miasto czeka już na gości z kilkudziesięciu krajów - dodał wiceprezydent.

Do tej pory swój udział w Festiwalu "Paradise in the City" zgłosiło ok. 5 tys. osób z 42 krajów świata, jednak organizatorzy liczą, że liczba ta sięgnie ok. 7 tys. młodych osób.

-Formuła Festiwalu jest otwarta; są trzy wspólne spotkania w ciągu dnia, a poza tym każdy uczestnik wybiera sobie to, co chce robić. Zaplanowaliśmy różnego rodzaju warsztaty, sport, wycieczki po mieście, a przede wszystkim konferencje- poinformował wolontariusz Chemin Neuf Andrzej Majer.

Jak dodał, zaproszono m.in. Michała Winiarskiego - kapitana siatkarskiej Polski, będzie też prezes Atlasa Henryk Siodmok oraz przedstawiciele Kościoła, np. prymas Kościoła Anglikańskiego Justin Welby, arcybiskup Manili kard. Louis Antonio Tagle. "Wieczorem spotkamy się w hali Expo na wspólnej modlitwie i koncertach uwielbienia i spektaklach" - mówił.

Według Natalii Wrzesień z Chemin Neuf, koszt udziału w Festiwalu to 130 zł, w co wliczone są dwa posiłki dziennie i udział we wszystkich wydarzeniach.

- Zapraszamy łodzian do zaangażowania się w wolontariat, choć przygotowania są już bardzo zaawansowane. W Łodzi jest 80 wolontariuszy z wielu krajów, którzy na rok lub kilka miesięcy zatrzymali swoje kariery zawodowe i studia, aby pomóc w organizacji Festiwalu. Poszukujemy jeszcze 200 osób m.in. do obsługi punktów informacyjnych, które będą rozmieszczone na terenie Łodzi - dodała Wrzesień.

Głównym miejscem spotkań festiwalowych będzie Miasteczko Miłosierdzia, zlokalizowane w halach Expo, MOSiR, Expo-Bis oraz w Archikatedrze Łódzkiej i na terenie przyległym do tych obiektów. Obecnie budowana jest niezbędna infrastruktura - siedzenia, stoły, dekoracje. Powstają też scenariusze poszczególnych wydarzeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.