PARTNER PORTALU
 • BGK

ŚDM: Wadowice też przeżywają wizytę papieża Franciszka

 • aw/pap    29 lipca 2016 - 14:54
ŚDM: Wadowice też przeżywają wizytę papieża Franciszka
W ramach ŚDM na wadowickim rynku zorganizowano koncert rapera Tau, na którym bawili się mieszkańcy i pielgrzymi (fot.youtube)

Światowe Dni Młodzieży to czas, kiedy Wadowice wypełnione są duchem dwóch papieży – mówią miejscowi księża, wskazując na tłumy pielgrzymów, którzy zaproszeni do Polski przez Franciszka postanowili odwiedzić rodzinne miasto Jana Pawła II. Na organizację ŚDM w mieście wadowicki samorząd przeznaczył 2 mln zł.
Uczestnicy ŚDM modlą się tu przy relikwiach świętego i odwiedzają związane z nim miejsca; ślubują też sobie miłość, jak dwoje młodych ludzi z Brazylii.

"Wczoraj przyjechała para narzeczonych z Brazylii, specjalnie po to, by w Domu Rodzinnym Jana Pawła II chłopiec mógł oświadczyć się dziewczynie i poprosić ją o rękę" - relacjonowała Maria Budzińska z Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Młodzi ludzie wybrali właśnie to miejsce na oświadczyny, chcąc żyć według wskazań polskiego świętego.

W okresie Światowych Dni Młodzieży muzeum przeżywa prawdziwe oblężenie - od dziewiątej rano do 21. wieczorem co 10 minut do wnętrza wchodzą 40-osobowe grupy pielgrzymów. Nie brakuje zaskoczeń i wzruszeń; np. kobieta z Libanu odnalazła na muzealnej ekspozycji napisaną przez siebie kartkę z intencjami, którą położyła na grobie Jana Pawła II w Rzymie. Przed dwoma laty kartka, wraz z innymi takimi pamiątkami, trafiła do wadowickiego muzeum.

"To są bardzo wzruszające momenty; młodzi ludzie płaczą, cieszą się, czasem są zaskoczeni, wychodzą stąd pełni nadziei; pamiętają o Janie Pawle II, podkreślają, że to on zainicjował Światowe Dni Młodzieży i deklarują, że nigdy o tym nie zapomną. To jest piękne" - powiedziała PAP Budzińska.

Wielkim powodzeniem cieszą się pamiątki z muzealnego sklepiku - różańce, widokówki, przewodniki, magnesy, koszulki. Wadowiccy duchowni podkreślają jednak, że ważne jest przede wszystkim to, co z wizyty w Wadowicach pozostanie w sercach i głowach młodych ludzi.

"Przyjeżdżają tu także po to, żeby się umocnić; obserwując tych młodych ludzi widzimy, że oni są już jakoś uformowani, ale na pewno gros z nich przyjeżdża tu po to, by poznać Boga jeszcze głębiej, jeszcze wyraźniej. Nawzajem siebie ubogacają, nawzajem siebie doświadczają. To ziarno na pewno wyda stokrotne owoce - mocno w to wierzymy i Bóg miłosierny na pewno tak to poprowadzi" - powiedział PAP ks. Adam Garlacz z wadowickiej parafii Ofiarowania Najświętszej Marii Panny, który wraz z grupą wolontariuszy czuwa nad pielgrzymami w mieście.

Jego zdaniem to, co od kilku dni można obserwować w Wadowicach, mówi samo za siebie. "Kiedy widzi się w bazylice młodych ludzi, którzy przychodzą pod chrzcielnicę Karola Wojtyły i modlą się przy niej, podchodzą do relikwii Jana Pawła II, dotykają ich, modlą się - to jest najpiękniejszy komentarz do tego, jak oni to przeżywają i po co tu przyjechali" - dodał ks. Garlacz.

Jak mówił, Wadowice są dla pielgrzymów ważnym miejscem ze względu na osobę świętego Jana Pawła II; to, że nie znalazło się ono na trasie wizyty papieża Franciszka, nie ma tu najważniejszego znaczenia - choć po cichu wiele osób liczyło, że np. wracając w piątek do Krakowa z b. obozu zagłady Auschwitz-Birkenau papież choć na chwilę pojawi się w Wadowicach, poza oficjalnym programem.

"Przy ojcu świętym Franciszku wszystko jest realne" - ocenił ks. Garlacz, według którego, gdyby papież jednak przyjechał do Wadowic, byłoby to pięknym uhonorowaniem tego miejsca, Jana Pawła II i młodzieży, która przybyła do jego rodzinnego miasta.

"Ale nawet jeżeli jego tutaj nie ma, to my czujemy tutaj jego duch; to przecież on zwołał tę młodzież. Nawet jeżeli papieża nie ma tutaj fizycznie, to wszyscy czujemy tę radość i emocje, które zaszczepił Jan Paweł II, a które Franciszek kontynuuje" - dodał ks. Garlacz.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.