PARTNER PORTALU
  • BGK

ŚDM: wierni będą się modlić, a samorządy promować

  • PAP    3 marca 2016 - 17:49
ŚDM: wierni będą się modlić, a samorządy promować
Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą od 26 do 31 lipca w Krakowie. (Fot. : www.krakow2016.com)

• Powiat radomski przyjmie na czas ŚDM grupę Polaków z Litwy.
• Samorządowcy liczą, że gościom poznają także atrakcje powiatu.
• Gmina Potworów chce wśród pielgrzymów promować... paprykę.
Światowe Dni Młodzieży będą dobrą okazją do promocji miast i gmin – uważają samorządowcy z diecezji radomskiej, którzy w czwartek spotkali się w Radomiu, by omówić przygotowania do ŚDM.
Także w ocenie biskupa radomskiego Henryka Tomasika Światowe Dni Młodzieży są okazją do promocji Polski, polskiej kultury i gościnności.

- Światowy Dzień Młodzieży jest też ogromną szansą, aby pokazać, że razem potrafimy dokonać czegoś ważnego – powiedział bp Tomasik, podkreślając, że podobną mobilizację i gotowość do współpracy obserwowano podczas przygotowań go pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Przede wszystkim jednak – jak zaznaczył biskup ordynariusz diecezji radomskiej - ŚDM są „świętem wiary i pięknym doświadczeniem Kościoła Powszechnego”.

Samorządowcy zamierzają wykorzystać ŚDM do promocji swoich gmin. Janusz Reszelewski, burmistrz Drzewicy, która ma przyjąć około 50-osobową grupę pielgrzymów z Białorusi, chce pokazać gościom gminę z jak najlepszej strony.

- Jesteśmy gotowi zorganizować atrakcje w oparciu o nowo powstałe Centrum Kultury. Mam nadzieję, że spodoba się także nasz nietypowy obiekt kajakarstwa górskiego – powiedział burmistrz Drzewicy.

Powiat radomski zadeklarował przyjęcie liczącej przeszło 20 osób grupy młodych Polaków z Rejonu Solecznickiego, znajdującego się w południowo-wschodniej Litwie, w okręgu wileńskim. Polacy stanowią tam 80 proc. wszystkich mieszkańców rejonu. Starostwo powiatowe w Radomiu od 10 lat współpracuje z władzami Rejonu Solecznickiego.

- Sfinansujemy pobyt naszych rodaków z Litwy w Polsce, zagwarantujemy im zakwaterowanie, wyżywienie oraz pobyt w Radomiu, a potem w Krakowie – zapowiedział starosta radomski Mirosław Ślifirczyk.

Gmina Potworów, leżąca w tzw. zagłębiu paprykowym, chce poprzez ŚDM promować swój sztandarowy produkt - paprykę. Pojawi się ona na stołach podczas dużej imprezy „Posmakuj Polskę”, która odbędzie się w Muzeum Wsi Radomskiej.

- Zaprosiliśmy do udziału ponad 20 kół gospodyń wiejskich oraz przedstawicieli firm zajmujących się produkcją żywności z regionu radomskiego. Chcemy przygotować degustację naszych regionalnych potraw, by nasi goście mogli spróbować tego, co w naszej kuchni najlepsze - powiedziała dyrektorka radomskiego skansenu Ilona Jaroszek-Nowak.

W diecezji radomskiej 4 tys. rodzin, w tym 2 tys. z samego Radomia, zadeklarowało przyjęcie pielgrzymów do swoich domów. W przygotowania do Światowych Dni Młodzieży włączyło się ponad 800 wolontariuszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.