PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmik woj. lubelskiego: nieopublikowane wyroki TK obowiązujące

  • pt/pap    27 kwietnia 2016 - 16:18
Sejmik woj. lubelskiego: nieopublikowane wyroki TK obowiązujące
Sejmik województwa lubelskiego (fot.www.wkds.lublin.uw.gov.pl)

Brak publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia ich mocy powszechnie obowiązującej - głosi stanowisko sejmiku województwa lubelskiego.
Przeciwni jego uchwaleniu byli radni PiS.
W stanowisku radni przypominają, że publikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego jest ustawowym obowiązkiem Prezesa Rady Ministrów i zgodnie z Konstytucją orzeczenia Trybunału są ostateczne.

"Sejmik województwa lubelskiego wyraża opinię, iż brak publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego nie pozbawia ich mocy powszechnie obowiązującej. Samorząd województwa szanuje wszystkie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, którego głównym zadaniem jest kontrola konstytucyjności prawa" - napisali radni.

Czytaj też: Radni Pomorza Zachodniego apelują w sprawie Trybunału Konstytucyjnego

W stanowisku jest też zapewnienie, że sejmik "przy podejmowaniu uchwał będzie uwzględniał wyroki Trybunału Konstytucyjnego".

Za przyjęciem stanowiska głosowało 20 radnych, przeciw było 12.

Jego uchwaleniu sprzeciwiali się radni PiS. Przewodniczący klubu PiS Andrzej Pruszkowski powiedział, że jest to "próba dalszej anarchizacji państwa polskiego" i "angażowanie autorytetów samorządów regionalnych i miejskich do sporu o ściśle politycznym charakterze".

Czytaj: Upolitycznienie samorządów dopiero się zaczyna. Najgorsze przed nami

Podkreślił, że przestrzeganie zasad konstytucyjnych jest powszechnym obowiązkiem wszystkich organów publicznych i obywateli, "w tym także członków Trybunału Konstytucyjnego".

Pruszkowski przypomniał, że to ustawa określa organizację Trybunału Konstytucyjnego i postępowanie przed Trybunałem, a "takie rozstrzygnięcia, które nie są podejmowane w zgodzie z ustawą nie są wyrokami, nie mogą być publikowane".

"To jest próba wciągnięcia samorządu województwa lubelskiego do tej awantury, która nie powinna się zdarzyć, gdy stoimy na gruncie prawa" - powiedział Pruszkowski.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski (PSL) powiedział dziennikarzom, że przyjęcie stanowiska oznacza, iż lubelski sejmik będzie uwzględniał także te wyroki TK, które nie są publikowane przez premiera.

"W ślad za tym, co robią inne sejmiki w naszym kraju, powinniśmy przyjąć takie stanowisko, bo trochę jako kraj pogubiliśmy się w tym temacie" - powiedział Sosnowski.

"Tę praworządność, którą stanowi Konstytucja, wyroki Trybunału, Sąd Najwyższy, powinniśmy w swoim postępowaniu, w pracy wszystkich urzędów i w działalności publicznej uwzględniać" - dodał.

Podobne stanowisko w sprawie respektowania nieopublikowanych wyroków TK uchwalił już także sejmik woj. zachodniopomorskiego.

9 marca TK uznał, że grudniowa nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS - wprowadzająca m.in. nowe zasady orzekania w pełnym składzie oraz wyznaczania terminów rozpatrywania spraw - narusza konstytucję. Według rządu nie był to wyrok i dlatego nie będzie publikowany. Mimo to TK wydaje kolejne wyroki, choć przedstawiciele władz mówią, że TK powinien orzekać zgodnie z grudniową nowelą.

Obecnie nad propozycjami rozwiązania sporu wokół TK pracuje zespół ekspertów powołany w następstwie wydanej w marcu przez Komisję Wenecką opinii ws. zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii tej, podkreślono m.in., że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

Premier Beata Szydło przekazała opinię Komisji Weneckiej do parlamentu, by tam wszystkie siły polityczne wypracowały na jej podstawie rozwiązanie kompromisowe, a marszałek Sejmu Marek Kuchciński powołał w tej sprawie zespół ekspertów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • Chełmianin N, 2016-04-29 09:54:17

    SAMO WIDZENIE! Samorządowi w dołki powpadały i podejmują uchwały, a sejmowy walec wyrówna, żeby z dołków nie wypadły i skończy się buta, zadufanie i pyszałkowatość w terenie, bo ich widzimisię dla zwykłych ludzi, to samo utrapienie! Układy samorządowe, to dla rozwoju wielkie zagrożenie a mądr...a władza niech ograniczy kasę na samo widzenie, czyli przyjrzeć się i wesprzeć to, co jest pilne w terenie, bo odmowa budowy S 12 do granicy - nieporozumienie. Morał: PO i PSL decentralizację celowo przeprowadziły, samo rządzenie oraz zaplecze w sejmikach odbudowały, a uchwały potwierdzają, że powiązania dobrze się miały, no i datki na rozwój metropolii priorytetowo dostawały!  rozwiń