PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmowa komisja samorządu terytorialnego nt. stołecznej reprywatyzacji

  • pt/pap    19 października 2016 - 19:10
Sejmowa komisja samorządu terytorialnego nt. stołecznej reprywatyzacji
Posiedzenie sejmowej komisji samorządu (fot.sejm.gov.pl)

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie odbiła się echem w całej Polsce; reprywatyzacja najbardziej odbiła się na kondycji lokatorów, którzy są przejmowani wraz ze swoją kamienicą "niczym towar i dodatek" - mówili posłowie PiS podczas posiedzenia komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej.
Stołeczna reprywatyzacja i związane z nią nieprawidłowości to temat środowego posiedzenia sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Informację w tej sprawie przedstawił posłom wiceprezydent Warszawy Witold Pahl (PO).

Posiedzenie zwołano na wniosek grupy posłów PiS, którą reprezentowali Ryszard Bartosik i Grzegorz Woźniak. Bartosik ocenił, że afera reprywatyzacyjna odbiła się echem w całej Polsce, a decyzje podejmowane przez sądy i prokuraturę są co najmniej niejasne.

Woźniak podkreślił, że reprywatyzacja najbardziej odbiła się na kondycji lokatorów, którzy są przejmowani wraz ze swoją kamienicą "niczym towar i dodatek". Jego zdaniem w stolicy na handlu roszczeniami dotyczącymi gruntów "wzbogacają się adwokaci oraz deweloperzy związani bardzo często z urzędnikami ratusza".

"Ta ekipa prawników dlatego była tak skuteczna, bo była znakomicie ustosunkowana i pomagała ważnym ludziom polskiej polityki. Stwierdzenia pani prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz jakoby nikt nic nie wiedział, nikogo nie znał są naiwne i niewiele osób może wierzyć w wiarygodność tych tłumaczeń. Wszyscy się doskonale znali, prawie wszystko o sobie wiedzieli, bo to samo towarzystwo, ta sama spółdzielnia samopomocy" - powiedział Woźniak.

Ocenił, że Gronkiewicz-Waltz ponosi całkowitą odpowiedzialność za to, co się działo w sprawie reprywatyzacji.

W posiedzeniu komisji biorą udział też przedstawiciele ze ruchów lokatorskich i stowarzyszeń mieszkańców, w tym Jan Śpiewak, szef stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.

Resort sprawiedliwości opracował projekt ustawy zmierzający do powołania komisji weryfikacyjnej, która badałaby decyzje reprywatyzacyjne wydawane dla Warszawy pod kątem ich zgodności z prawem - poinformowali we wtorek prezes PiS Jarosław Kaczyński i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • 82988, 2016-10-20 18:23:07

    Może wreszcie ktoś weźmie za głowę panią HGW ? Czekacie aż wyczyści dokumentację metoda słynnego Lecha W ?