PARTNER PORTALU
  • BGK

Sejmowa komisja: samorządy same nie utrzymają monumentalnych zabytków

  • pt/pap    25 maja 2016 - 15:30
Sejmowa komisja: samorządy same nie utrzymają monumentalnych zabytków

Andrzej Maciejewski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej (fot.facebook.com)

Samorządy regionalne i lokalne, na terenie których znajdują się monumentalne zabytki, nie są w stanie utrzymać ich bez pomocy ze strony państwa - stwierdziła sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, która obradowała w środę w Reszlu.
Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz '15) poinformował, że na wyjazdowym posiedzeniu w Reszlu (warmińsko-mazurskie) komisja zajmowała się kwestią zabytków.

"W tym obszarze jest parę ważnych kwestii, które wymagają namysłu" - powiedział poseł Maciejewski. Przyznał, że trzy z nich są najbardziej istotne. Pierwszą jest kwestia utrzymania zabytków.

W ocenie posła Maciejewskiego członkowie komisji doszli do zgodnego wniosku, że samorządy regionalne i lokalne nie są w stanie same utrzymać monumentalnych zabytków, w przypadku Warmii i Mazur chodzi m.in. o gotyckie kościoły i zamki.

"Bez wątpienia państwo winno partycypować w ich utrzymaniu" - podkreślił poseł Maciejewski.

Zmiany przepisów

Zauważył, że z kwestią finansów wiążą się także renowacje zabytkowych obiektów. "W tej chwili przepisy są korzystniejsze w przypadku prac nazywanych inwestycjami. W przypadku remontów są mniej korzystne. Uważamy, że renowacja zabytku to nadanie drugiego życia, dlatego nie powinno się to wiązać z niekorzystnymi przepisami. Będziemy chcieli rozmawiać z resortem finansów o możliwości zmian w tym zakresie" - przyznał poseł Maciejewski. Podkreślił, że jest to szczególnie ważne dla miast i miasteczek, które "niemal w całości są zabytkowe", jak choćby Reszel.

Współpraca samorządów z konserwatorami

Posłowie obradujący w Reszlu stwierdzili także, że zmian wymagają także relacje na linii samorząd-inwestor-konserwator zabytków.

"Ludzie, z którymi się spotykaliśmy - samorządowcy i inwestorzy - przyznawali, że ta współpraca często nacechowana jest złośliwościami, nie ma chęci współpracy, a jest raczej utrudnianie sobie życia. Przecież w ratowaniu zabytków nie o to chodzi" - mówił Maciejewski.

Z informacji przekazanych przez Andrzeja Maciejewskiego wynika, że posłowie na wyjazdowym posiedzeniu Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej nie przyjęli żadnych stanowisk, ich ustalenia i wnioski wynikały z przeprowadzonych rozmów.

Komisja, której przewodniczy poseł Maciejewski we wtorek obradowała te z w Mrągowie; zajmowała się sprawami partnerstwa publiczno-prywatnego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.