PARTNER PORTALU
  • BGK

Siewierz dołączył do Związku Miast Polskich

  • KDS/MIW    25 lipca 2017 - 12:48
Siewierz dołączył do Związku Miast Polskich
Samorządowcy liczą, że dzięki wstąpieniu do ZMP siewierski zamek będzie znany w całej Polsce (fot. siewierz.pl)

Siewierz dołączył do grona miast członkowskich Związku Miast Polskich. Będzie to 302. miasto, które działa w szeregach najstarszego związku reprezentującego interesy samorządów.
Decyzja o przyjęciu kolejnego miasta zapadła podczas posiedzenia w Ełku (21 lipca). Dzięki temu licząca ok. 5,5 tys. mieszkańców gmina będzie mogła korzystać ze wsparcia ZMP. Warunkiem członkostwa jest podjęcie przez radę miejską uchwały o przystąpieniu miasta do Związku (ta w przypadku Siewierza została przyjęta na sesji 22 czerwca).

- Zgodnie z powiedzeniem duży może więcej, liczymy, że działając w większych strukturach, będziemy mieli większe możliwości oddziaływania na sprawy samorządowe - mówi Urszula Radziwołek, sekretarz UMiG w Siewierzu. Jak dodaje, ważnym argumentem za przystąpieniem do ZMP był też aspekt promocyjny dla gminy. 

Związek Miast Polskich skupia ponad 300 miast, w których mieszka ponad 72% miejskiej ludności kraju.Celem związku jest wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich. 

Opinie o tym, jak wywiązuje się z tych zadań wśród włodarzy miast są podzielone. Bowiem lista miast członkowskich w przypadku ZMP jest dość zmienna. Z naszych wyliczeń wynika, że od początku roku 2015 do kwietna 2017 ze struktur ZMP wystąpiło 18 miast. W tym samym czasie do ZMP przystąpiło 13. Dwa najczęściej powtarzane argumenty za wystąpieniem ze związku to: pieniądze i polityka.

- Wpłacana przez nas składka nie gwarantuje żadnych wymiernych efektów, a przecież założeniem ZMP było branie udziału w pracach legislacyjnych dotyczących samorządów. Uznaliśmy, że z punktu widzenia Augustowa lepiej będzie wydać te pieniądze na promocję miasta – tak decyzję o wystąpieniu ze związku tłumaczył Portalowi Samorządowemu Wojciech Walulik, burmistrz Augustowa. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • obywatel miasta, 2017-07-26 11:02:29

    Jaki jest wspólny interes pomiędzy miasteczkiem Siewierz a miastem Warszawa? Żaden a łączy ich tylko nazewnictwo - miasto. Natomiast małe miasteczka z dużymi miastami mają większą rozbieżność interesów niż wspólnych, jak np. kierowanie środków budżetowych i unijnych do dużych miast na inwestycje, p...referencje inwestorów, spór o subwencje wyrównawcze i równoważącą (Janosikowe).  rozwiń
  • BB, 2017-07-26 06:29:44

    5,5 tyś. mieszkańców ma Siewierz, natomiast gmina ma ponad 12.