PARTNER PORTALU
  • BGK

Skarb w Lubomierzu: Niecodziennie znalezisko na Dolnym Śląsku

  • aw    10 października 2016 - 10:55
Skarb w Lubomierzu: Niecodziennie znalezisko na Dolnym Śląsku
W dwóch słoikach zakopane były zegarki, biżuteria, monety z XIX wieku, kolczyki, wisiorki, łańcuszki, pierścionki, a także papierośnica z 1935 roku (fot.lubomierz.pl)

• W pancernej szafie urzędu miasta i gminy Lubomierz zamknięto kosztowności, które po swoim przodku postanowili wykopać obywatele Niemiec.
• Znalezisko zostało zabezpieczone i czeka na wycenę. Jeśli wykopane z ziemi przedmioty przedstawiają wartość historyczną, powiększą zbiory Muzeum Regionalnego w Lubomierzu.
Jak podaje urząd Miasta i Gminy Lubomierz, na początku października do miasta przyjechali obywatele Niemiec, potomkowie ogrodnika, który mieszkał w pobliżu tamtejszego kościółka Św. Krzyża. Jego wnukowie wyposażeni w list opisujący miejsce ukrycia rodzinnych skarbów, po krótkim rekonesansie w terenie zapukali do jednego z pobliskich domostw z prośbą o pożyczenie łopaty. 

- Mieli informację napisaną po polsku. Było tam napisane, że są dobrymi ludźmi, nie będą przeszkadzać i przyjechali po swoje rodowe pamiątki - mówił dla stacji TVN24.pl burmistrz Wiesław Ziółkowski.

Na miejsce przybyła powiadomiona o poszukiwaczach policja. Policjanci spisali obcokrajowców i wytłumaczyli im, iż to co robią jest nielegalne i przekazali sprawę Straży Miejskiej. Najpierw miejsce znaleziska było pilnowane, a po przybyciu konserwatora zabytków z Jeleniej Góry i archeologa dokończono odkopywać skarb.

Wśród znalezionych eksponatów znajdują się złote zegarki kieszonkowe, srebrne monety, łańcuszki, broszki, portfel, złote stalówki od piór, czy złote spinki do koszul oraz dokumenty. Wartość znaleziska nie jest jeszcze oszacowana.

To nie pierwsze znalezisko w Lubomierzu

Lubomierz jest wyjątkowym miastem na mapie regionu. Przedwojenny konserwator zabytków na Dolnym Śląsku, Guntrer Grundmann, na tajnej liście przygotowanych schowków do ukrycia dóbr kultury i zabytków, Lubomierz umieścił na jednym z czołowych miejsc. To właśnie tutaj miano przywieźć i ukryć zrabowane w Polsce dzieła sztuki i kosztowności. Jednak mimo upływu czasu do dziś nie udało się odnaleźć tych wielkich poniemieckich skarbów.

Najcenniejsze odkrycia w powojennej historii Lubomierza to z pewnością znalezione złote dukaty. W 1972 r. jedno z dzieci bawiących się obok kościółka Św. Krzyża, zauważyło wystający z ziemi niewielki drut. Po pociągnięciu go oczom dziatwy ukazał się wylew garnka, wokół którego był owinięty drugi koniec drutu. Jakieś było ich zdziwienie, kiedy okazało się, że w starym naczyniu znajdowały się złote dukaty pochodzące z kilkunastu państw europejskich!

Kolejnego ciekawego odkrycia dokonano 9 października 2008 roku. Podczas prac remontowych wykonywanych na wieży dachu ratusza, jeden z pracowników firmy wyjął z kopuły metalową puszkę, w której znajdował się dokument z rożnymi stylami pisma neogotyckiego. Pierwszy wpis pochodził z 1802 roku, zaś ostatni z 1874 roku. Po przetłumaczeniu okazało się, że jest to kronika Lubomierza, którą opracowano i wydano w formie książki.

Jak podaje Urząd Miasta i Gminy Lubomierz, te opisane i udokumentowane znaleziska, to zapewne ułamek tego, co poszukiwaczom skarbów oraz przypadkowym osobom już udało się wydobyć, czy to z ziemi, czy murów starych domów, gdzie przed laty zostały ukryte przez opuszczających te ziemie Niemców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • jozek, 2016-10-11 14:58:42

    oddajcie im te graty.