PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląska godka językiem regionalnym? Nowoczesna idzie do Sejmu z projektem ustawy

 • MIW    8 stycznia 2018 - 09:39
Śląska godka językiem regionalnym? Nowoczesna idzie do Sejmu z projektem ustawy
Czy Ślązacy doczekają się uznania ich godki za język regionalny? (fot. youtube.com)

Nowoczesna planuje złożyć w Sejmie projekt ustawy o nadaniu statusu języka regionalnego śląskiej godce. Dziś natomiast (8.11) w Sejmie odbędzie się debata o języku śląskim.
Debata rozpocznie się o godz. 12 w sali im. W. Chrzanowskiego. Udział w niej weźmie prof. Nicole Dołowy-Rybińska z Polskiej Akademii Nauk – ekspertka ds. języków regionalnych, Anna Dziewit-Meller – pisarka, dziennikarka, Marcin Gaweł – aktor, Grzegorz Kulik ze stowarzyszenia Pro Loquella Silesiana – tłumacz śląski i popularyzator godki, Alojzy Lysko – pisarz i były poseł PiS, Marcin Musiał – inicjator prac nad ustawą o języku śląskim oraz prof. Maria Szmeja, socjolożka z Akademii Górniczo-Hutniczej. Wydarzenie poprowadzi posłanka Monika Rosa.

Czytaj: Śląska Partia Regionalna jak Bawarczycy z CSU

Sejmowa debata kończy trwający od kilku miesięcy cykl spotkań, które odbyły się w Katowicach, Rybniku i Rudzie Śląskiej. Gdy w ubiegłym roku Monika Rosa zapowiedziała złożenie do Sejmu projektu ustawy o nadaniu statusu języka regionalnego śląskiej godce stwierdziła, że liczy na poparcie tego wniosku ze strony PO i Kukiz’15.

Czytaj: Język regionalny - np. śląski - nie zagraża ojczystemu. Rozumieją to samorządowcy, ale nie posłowie

Sam pomysł nie jest nowy – w poprzedniej kadencji Sejmu złożony został obywatelski projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach etnicznych, który zakładał, że do listy mniejszości etnicznych zostaną dopisani Ślązacy, co pozwoliłoby na uznanie godki za język regionalny. Wniosek został jednak zablokowany na etapie komisji jesienią 2016 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Zyga, 2018-01-08 13:44:38

  Do bk: bzdura
 • bk, 2018-01-08 11:11:09

  Ciekawe komu i czemu to ma służyć. Ciekawe co by na to powiedzieli Powstańcy Śląscy...
 • PO ślunsku, 2018-01-08 10:30:18

  Powstały już nawet nowoczesne filmy po naszymu... youtube.com/watch?v=NQcSFWr9zj4