PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski młodzieżowy sejmik rozpoczął prace

  • PAP/rs    17 października 2017 - 14:59
Śląski młodzieżowy sejmik rozpoczął prace
Młodzieżowy sejmik woj. śląskiego ma być ciałem opiniująco-doradczym „dorosłego” sejmiku. (Fot. www.slaskie.pl)

Młodzieżowy sejmik woj. śląskiego, który będzie ciałem opiniująco-doradczym „dorosłego” sejmiku, zebrał się we wtorek na swoim pierwszym posiedzeniu. Sejmik młodych ma mieć rzeczywistą możliwość współdecydowania w sprawach, które ich dotyczą.
• Zdaniem RPO młodzieżowy sejmik powinien nie tylko pomóc w dbaniu o prawa młodych ludzi, ale też być miejscem uczenia się parlamentaryzmu - dojrzałej debaty z szacunkiem dla poglądów drugiej strony i ze szczególną dbałością o interes publiczny.

• Radny-senior młodzieżowego sejmiku Marcin Buhl podkreślił, że młodzi "chcieliby wykorzystać doświadczenie i kompetencje starszego już sejmiku, nawiązać większą współpracę i bardziej niż dotychczas wcielać w życie wizje młodych ludzi i pokazać to, co nas interesuje w mieście i województwie".

• O tym, jakimi tematami będzie zajmował się młodzieżowy sejmik zdecydują sami zasiadający w nim radni. Zgodnie z regulaminem, w skład młodzieżowego sejmiku wchodzą uczniowie lub studenci w wieku od 15 do 24 lat, których wylosowano spośród zgłoszonych kandydatur.

Według rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara, to bardzo cenna inicjatywa, która nie tylko daje nowe możliwości dbania o prawa młodych ludzi, ale też jest miejscem, w którym powinno się uczyć dojrzałej debaty.

O powołaniu swojego młodzieżowego odpowiednika regionalny sejmik zdecydował w kwietniu br. W ubiegłym tygodniu, podczas spotkania w Muzeum Śląskim, wyłoniono młodych radnych, którzy we wtorek zasiedli w ławach sejmiku - w historycznej Sali Sejmu Śląskiego. Specjalnym gościem inauguracyjnego posiedzenia był RPO.

Bodnar wskazał, że choć w ostatnich latach na wielu szczeblach samorządu powstało wiele rad seniorów, zaangażowanie młodzieży w życiu publicznym jest niewystarczające. - Ta inicjatywa, pokazująca, że na poziomie województwa można stworzyć specjalny sejmik dla młodych, który nie będzie miał tylko i wyłącznie papierowych kompetencji, ale będzie pełnił funkcję opiniodawczo-doradczą. Wydaje mi się, że to jest coś naprawdę bardzo ważnego - ocenił.

Zdaniem RPO młodzieżowy sejmik powinien nie tylko pomóc w dbaniu o prawa młodych ludzi, ale też być miejscem uczenia się parlamentaryzmu - dojrzałej debaty z szacunkiem dla poglądów drugiej strony i ze szczególną dbałością o interes publiczny. - Przyglądamy się debacie parlamentarnej w naszym kraju. Widzimy, że czasami ona nie jest najlepsza. Być może to właśnie młodzi ludzie powinni też nam pokazywać, czy przypominać, jak ta dojrzała debata parlamentarna powinna wyglądać - podkreślił Bodnar.

Radny-senior młodzieżowego sejmiku Marcin Buhl podkreślił, że młodzi "chcieliby wykorzystać doświadczenie i kompetencje starszego już sejmiku, nawiązać większą współpracę i bardziej niż dotychczas wcielać w życie wizje młodych ludzi i pokazać to, co nas interesuje w mieście i województwie".

Marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa zaznaczył, że powołanie młodzieżowego sejmiku to część programu "Śląskie. Dla młodych". Samorząd wojewódzki rozpoczyna go po prowadzonej od lat współpracy z seniorami. - Z tamtych rozmów wynika, że potrzebna jest współpraca międzypokoleniowa. Próbujemy zachęcić młodych mieszkańców regionu do aktywności, uczestnictwa w życiu publicznym i współpracy z zarządem województwa - powiedział Saługa.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.