• Blisko 90 delegatów – prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów uczestniczyło w XL sesji Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
• Rocznica powstania związku była okazją do podziękowania osobom i instytucjom, które współpracowały ze Związkiem w okresie minionego ćwierćwiecza.
- Śląski Związek Gmin i Powiatów uczynił wiele dobrego dla współpracy samorządów, dzięki czemu nasz region może coraz lepiej się rozwijać. Niezwykle doceniam państwa pragmatyczność, merytoryczność w dyskusji i prawdziwą dbałość o swoje lokalne ojczyzny. Mam nadzieję, że samorząd wojewódzki może w dalszym ciągu liczyć na udaną współpracę ze związkiem – mówił przedstawiciel zarządu województwa Kazimierz Karolczak.
Podczas jubileuszowej sesji, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, uhonorowano instytucje współpracujące ze związkiem oraz osoby zasłużone w jego działalności.
Z rąk przewodniczącego Sejmiku Grzegorza Wolnika oraz radnego Piotra Czarnynogi SZGiP otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.
- To najwyższe odznaczenie, jakim samorząd województwa może wyrazić podziękowania za 25 lat działalności związku – powiedział przewodniczący Wolnik.
Złote, srebrne i brązowe odznaki otrzymali także samorządowcy zaangażowani w prace związku. Swoje wyróżnienie przyznał także Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Obrady zostały poprzedzone mszą świętą w intencji samorządowców, którą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawił ks. abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.
Po części oficjalnej goście mieli okazje wysłuchać koncertu Zespołu Śpiewaków „Camerata Silesia” i zwiedzić siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Związek powstał w 1991 r. jako stowarzyszenie pod nazwą Związek Gmin Górnego Śląska. Głównym celem jego działalności była wówczas integracja samorządów lokalnych szeroko pojętego regionu Górnego Śląska.
Stowarzyszenie skupiało gminy z czterech ówczesnych województw: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego.
Nieco później Związek podjął się stworzenia transgranicznej platformy współpracy z bliskimi gminami czeskiej części Śląska i Północnych Moraw. W rezultacie tych działań w 1992 r. Stowarzyszenie zostało przekształcone w Związek Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw.
Reforma ustrojowa w Polsce, restytucja samorządu na poziomie powiatowym oraz utworzenie dużych samorządowych województw spowodowała reorientację Związku w zakresie jego zasadniczych sfer działalności. We wrześniu 1999 roku nastąpiło statutowe rozdzielenie polskiej i czeskiej strony stowarzyszenia. Polska strona Związku wówczas przyjęła nazwę Śląski Związek Gmin i Powiatów.
Śląski Związek Gmin i Powiatów zrzesza 125 jednostek samorządu terytorialnego.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.