PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląski Związek Gmin i Powiatów świętował 25-lecie

  • pt    13 maja 2016 - 10:32
Śląski Związek Gmin i Powiatów świętował 25-lecie
Blisko 90 delegatów – prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów uczestniczyło w XL sesji Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. (for.slzgip.pl)

• Blisko 90 delegatów – prezydentów, burmistrzów, wójtów i starostów uczestniczyło w XL sesji Zgromadzenia Ogólnego Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
• Rocznica powstania związku była okazją do podziękowania osobom i instytucjom, które współpracowały ze Związkiem w okresie minionego ćwierćwiecza.
- Śląski Związek Gmin i Powiatów uczynił wiele dobrego dla współpracy samorządów, dzięki czemu nasz region może coraz lepiej się rozwijać. Niezwykle doceniam państwa pragmatyczność, merytoryczność w dyskusji i prawdziwą dbałość o swoje lokalne ojczyzny. Mam nadzieję, że samorząd wojewódzki może w dalszym ciągu liczyć na udaną współpracę ze związkiem – mówił przedstawiciel zarządu województwa Kazimierz Karolczak.

Podczas jubileuszowej sesji, która odbyła się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, uhonorowano instytucje współpracujące ze związkiem oraz osoby zasłużone w jego działalności.

Z rąk przewodniczącego Sejmiku Grzegorza Wolnika oraz radnego Piotra Czarnynogi SZGiP otrzymał Złotą Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego.

- To najwyższe odznaczenie, jakim samorząd województwa może wyrazić podziękowania za 25 lat działalności związku – powiedział przewodniczący Wolnik.

Złote, srebrne i brązowe odznaki otrzymali także samorządowcy zaangażowani w prace związku. Swoje wyróżnienie przyznał także Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Obrady zostały poprzedzone mszą świętą w intencji samorządowców, którą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach odprawił ks. abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki.
Po części oficjalnej goście mieli okazje wysłuchać koncertu Zespołu Śpiewaków „Camerata Silesia” i zwiedzić siedzibę Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Związek powstał w 1991 r. jako stowarzyszenie pod nazwą Związek Gmin Górnego Śląska. Głównym celem jego działalności była wówczas integracja samorządów lokalnych szeroko pojętego regionu Górnego Śląska.

Stowarzyszenie skupiało gminy z czterech ówczesnych województw: katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego.

Nieco później Związek podjął się stworzenia transgranicznej platformy współpracy z bliskimi gminami czeskiej części Śląska i Północnych Moraw. W rezultacie tych działań w 1992 r. Stowarzyszenie zostało przekształcone w Związek Gmin Górnego Śląska i Północnych Moraw.

Reforma ustrojowa w Polsce, restytucja samorządu na poziomie powiatowym oraz utworzenie dużych samorządowych województw spowodowała reorientację Związku w zakresie jego zasadniczych sfer działalności. We wrześniu 1999 roku nastąpiło statutowe rozdzielenie polskiej i czeskiej strony stowarzyszenia. Polska strona Związku wówczas przyjęła nazwę Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Śląski Związek Gmin i Powiatów zrzesza 125 jednostek samorządu terytorialnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • starszy absolwent, 2016-05-14 01:13:56

    Jakieś konkrety dotyczące sukcesów Związku? Najlepiej w formie: koszty a przychody lub konkretne wskaźniki efektów. (Liczby spotkań, seminariów, kongresów proszę nie wliczać). Bardzo jestem ciekaw ...