PARTNER PORTALU
 • BGK

Śląskie. Apele przed pierwszą sesją zgromadzenia metropolii

 • pt/pap    28 sierpnia 2017 - 15:04
Śląskie. Apele przed pierwszą sesją zgromadzenia metropolii
O właściwe wykorzystanie szansy na poprawę jakości życia, jaką dla regionu niesie GZM, zwrócił się również do samorządowców metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc (fot.katowice.eu)

Apele o wykorzystanie szans, jakie daje centralnej części województwa śląskiego powstająca tam Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM), wystosowali marszałek wojewoda śląskiego, wojewoda śląski i metropolita katowicki. Kontekst to spór o skład zarządu metropolii.
Pierwsza sesja zgromadzenia GZM odbędzie się we wtorek 29 sierpnia. Najważniejsze jej punkty to wybór przewodniczącego zgromadzenia, statut oraz budżet wraz z prognozą finansową. Pierwotnie planowano także wybór zarządu metropolii.

Wobec braku wspólnego stanowiska gmin członkowskich wobec kandydatur do zarządu, w ub. tygodniu prezydent Katowic, będący jednocześnie pełnomocnikiem ds. utworzenia związku metropolitalnego, zdecydował, by nie umieszczać punktu dotyczącego wyboru zarządu podczas wtorkowej sesji.

W medialnych komentarzach samorządowcy z regionu w części skrytykowali tę decyzję argumentując, że metropolia sprawnie powinna rozpocząć szybkie prace. W poniedziałek nadal trwały jednak konsultacje odnośnie kandydatur z trzech spośród pięciu podregionów metropolii, a także przyszłego przewodniczącego zarządu.

W tym kontekście przed poniedziałkową sesją sejmiku woj. śląskiego marszałek tego regionu Wojciech Saługa PiS wezwał, by jak najszybciej wybrać władze metropolii, ponieważ już teraz władze województwa potrzebują w niej partnera do dyskusji o przyszłości regionu (m.in. w kontekście transportu, katowickiej Strefy Kultury, Parku Śląskiego czy Stadionu Śląskiego).

"Przyszłość woj. śląskiego to metropolia. Sukces bądź porażka metropolii na pewno wytyczy kształt rozwoju naszego regionu. Stąd apeluję, by nie przeciągać wyboru zarządu GZM w czasie. Potrzebujemy zająć się wspólnie z przyszłym zarządem metropolii kompetencjami, które są w gestii marszałka, obiektami, którymi zarządza, aby móc porozmawiać o ich przyszłości. Gierki, kto ma być szefem, powinny odejść na plan dalszy" - ocenił marszałek.

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że wobec dotychczasowej pracy samorządowców oraz ich współpracy z rządem na rzecz jego "odważnej decyzji", aby umożliwić powołanie w tym regionie metropolii, wydaje się, że "w najbliższym czasie" powinna ona "zacząć właściwie funkcjonować".

"Byłoby rzeczą fantastyczną, gdyby odbywało się to wyłącznie w dobrych warunkach, w koncyliacyjnej rozmowie, by można powiedzieć, że z biznesowej perspektywy dochowywana jest zasada win-win, czyli wszyscy są zwycięzcami, ale przede wszystkim mieszkańcy" - wskazał Wieczorek.

Zaznaczył, że o wyborze zarządu decydują samorządy. "Nie chciałbym w jakikolwiek sposób ingerować w decyzję niezależnych samorządów. Niemniej mogę zaapelować, aby budowa przyszłej metropolii odbywała się w atmosferze zgody, zrozumienia oraz współdziałania" - wskazał.

O właściwe wykorzystanie szansy na poprawę jakości życia, jaką dla regionu niesie GZM, zwrócił się również w poniedziałek w pisemnym wystąpieniu do samorządowców metropolita górnośląski abp Wiktor Skworc. Hierarcha zaapelował do nich o pamięć, że dobro wspólne wymaga, aby zaangażowanie w służbę na rzecz jego urzeczywistnienia było pełne.

"To znaczy nieoparte na okrojonych wizjach, podporządkowanych cząstkowym korzyściom, jakie można z niego czerpać, ale na logice, która dąży do podejmowania coraz szerszej odpowiedzialności" - podkreślił abp Skworc, przywołując encyklikę Jana XXIII o współczesnych przemianach społecznych Mater et magistra.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.