PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Częstochowa liderem w udzielaniu bezpłatnych porad prawnych

  • KDS    24 lipca 2017 - 12:35
Śląskie: Częstochowa liderem w udzielaniu bezpłatnych porad prawnych
Prawnicy z dwóch częstochowskich NPP udzielili najwięcej porad prawnych od początku 2017 roku (fot.stawiszyn.ugim.gov.pl)

W dwóch punkach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej, które działają w częstochowskim magistracie w pierwszym półroczu 2017 udzielono najwięcej porad w całym województwie - średnio 92 na miesiąc. Takie dane płyną z najnowszego rankingu atrakcyjności punktów NPP, który przygotował Śląski Urząd Wojewódzki.
System Nieodpłatnej Pomocy Prawnej funkcjonuje w Częstochowie od 2016 roku. W jego ramach osoby potrzebujące wsparcia mogą wybrać się do jednego z dziewięciu punktów, które działają na terenie całego miasta przez 5 dni w tygodniu 4 godziny dziennie. Od kwietnia 2017 funkcjonują one także w wybrane soboty.

Śląski Urząd Wojewódzki przy opracowaniu rankingu atrakcyjności lokalizacji punktów NPP wziął pod uwagę wszystkie 214 lokalizacji w Śląskiem. Posłużono się w nim tzw. skorygowaną średniomiesięczną liczbą porad, uwzględniającą m.in. łączną liczbę porad w danym punkcie i liczbę godzin ich pracy, okres funkcjonowania punktu, liczbę punktów w danej lokalizacji, czy współczynnik miesięcznego wymiaru pracy punktów.

Po zestawieniu wszystkich danych okazało się, że najwyższą skorygowaną średniomiesięczną liczbę porad w II kwartale - średnio 92 - udzielono w dwóch punktach, znajdujących się w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13. - Jest to liczba wyższa niż w I kwartale, w którym średnia wyniosła 87 porad - podkreślają urzędnicy.

Drugie miejsce w rankingu, ze średnią ilością porad 72 przypadło punktowi znajdującemu się w Sosnowcu, a trzecie (59 porad) punktowi w Rudzie Śląskiej.

Urzędnicy przypominają też, że w Częstochowie, od początku 2011 roku - a więc na długo zanim zaczął w Polsce funkcjonować system Nieodpłatnej Pomocy Prawnej - z inicjatywy prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka - miejscy radcy prawni udzielali bezpłatnej pomocy częstochowianom. Darmowe porady prawne w Urzędzie Miasta pomimo wejścia w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej są nadal kontynuowane. Na te spotkania w Urzędzie Miasta nie trzeba się zapisywać, trzeba mieć jednak jednoznaczne wskazanie z Punktów, że tam pomoc nie może być udzielona.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.