PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Na I sesji GZM nie dojdzie do wyboru przewodniczącego

  • PAP/JS    22 sierpnia 2017 - 14:55
Śląskie: Na I sesji GZM nie dojdzie do wyboru przewodniczącego
Prezydent podkreślił, że przez ostatnie miesiące samorządowcy z woj. śląskiego ciężko pracowali, by zbudować metropolię (fot.PTWP)

Na zaplanowanej na 29 sierpnia I sesji Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) nie dojdzie do wyboru zarządu, w tym przewodniczącego GZM. Tak zdecydował prezydent Katowic Marcin Krupa - jednocześnie pełnomocnik ds. utworzenia związku metropolitalnego.
• Prezydent podkreślił, że przez ostatnie miesiące samorządowcy z woj. śląskiego ciężko pracowali, by zbudować metropolię, co czasem wymagało pójścia na kompromis i współpracy ponad podziałami.

• Zgodnie z założeniami ustawy metropolia tworzona w centralnej części woj. śląskiego ma wykonywać zadania publiczne w zakresie m.in.: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego.

 

Jak tłumaczy Krupa, prowadzone w ostatnich tygodniach rozmowy na temat obsady zarządu nie przyniosły wspólnego stanowiska, a nie chce, by współpraca gmin tworzących GZM rozpoczęła się od konfliktów personalnych. Liczy, że uda się osiągnąć konsensus i do wyboru zarządu dojdzie kilka tygodni później. Do tego czasu tę funkcję będzie wypełniał Krupa jako pełnomocnik.

We wtorek (22 sierpnia) Krupa rozesłał do prezydentów, burmistrzów i wójtów 40 gmin współtworzących metropolię zaproszenie na pierwszą sesję, która odbędzie się w Katowicach, oraz porządek obrad. Znalazły się w nim m.in. rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie uchwalenia budżetu GZM na 2017 rok oraz wieloletniej prognozy finansowej na lata 2017-2020. Zostanie także rozpatrzony projekt uchwały o przyjęciu projektu statutu związku metropolitalnego i odbędą się również wybory przewodniczącego Zgromadzenia Metropolii.

W porządku obrad nie ma natomiast oczekiwanego wyboru zarządu i przewodniczącego GZM. W śląskiej prasie od kilku miesięcy trwają spekulacje, kto będzie kierował Związkiem, pojawiają się konkretne nazwiska. Krupa zdecydował jednak, że nie wprowadzi tego punktu do obrad I sesji.

Prezydent podkreślił, że przez ostatnie miesiące samorządowcy z woj. śląskiego ciężko pracowali, by zbudować metropolię, co czasem wymagało pójścia na kompromis i współpracy ponad podziałami. "Jestem pewien, że wszyscy włodarze gmin, podobnie jak i ja, wierzą, że metropolia jest ogromną szansą na skok cywilizacyjny dla wszystkich miejscowości, które ją dziś tworzą. Tej szansy nie możemy zaprzepaścić" - oświadczył prezydent.

Krupa dodał, w ostatnich tygodniach odbyło się wiele rozmów dotyczących także obsady zarządu GZM. "Niestety, nie udało się osiągnąć zgodnego stanowiska w tej sprawie, a nie wyobrażam sobie, żeby nasza współpraca rozpoczęła się od konfliktów personalnych, które negatywnie rzutowałyby na jej funkcjonowanie w przyszłości" - wskazał.

"Na metropolię czekaliśmy kilkanaście lat i zaprzepaszczenie tej szansy byłoby niewybaczalnym błędem. Dlatego jestem przekonany, że patrząc w perspektywie długofalowej, dla dobra regionu najlepszym rozwiązaniem jest wybór członków zarządu metropolii kilka tygodni później - w atmosferze zgody i konsensusu" - dodał i podkreślił, że kluczowym zadaniem jest skoncentrowanie się na kwestiach merytorycznych i podjęcie optymalnych działań na rzecz poprawiania jakości życia mieszkańców.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.