PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. Oto najlepsze przestrzenie publiczne

  • pt    16 listopada 2017 - 20:31
Śląskie. Oto najlepsze przestrzenie publiczne
Zespół Szkolno-Przedszkolny w tyskich Jaroszowicach (fot.mat.prasowe)

Na tegoroczną, 18. edycję konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego 2017, zgłoszono 27 realizacji, zlokalizowanych na terenie 17 gmin.
• Nagrody otrzymały Zespół Szkolno-Przedszkolny w Tychach Jaroszowicach i dworzec autobusowy w Piekarach Śląskich.

• Przyznano także cztery wyróżnienia.

• Nagroda Internautów przypadła w udziale autorom realizacji obiektu gastronomicznego „Promenada” nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach.

- Na konkurs wpłynęły prace na bardzo wysokim poziomie i wybór tej najlepszej był wyjątkowo trudny. Tym bardziej serdeczne gratulacje należą się wszystkim nominowanym - mówi Agnieszka Kaczmarska, prezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP.

Wszystkie zgłoszone do konkursu propozycje spełniały warunki formalne i zakwalifikowano je do dalszego etapu.

Wśród tych nominowanych do nagrody, które otrzymały największą liczbę głosów znalazły się: Zespół Szkolno-Przedszkolny w tyskich Jaroszowicach; przebudowa istniejącego dworca autobusowego przy ul. Jana Pawła II w Piekarach Śląskich; PARK 12C na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu; Opera Śląska w Bytomiu – projekt iluminacji budynku; obiekt gastronomiczny „Promenada” nad Jeziorem Paprocańskim w Tychach; Gminne Centrum Społeczno-Kulturalne i Biblioteka w Sośnicowicach; Aquarium – Kompleks Biurowy w Gliwicach – Rewitalizacja Willi Neumanna, etap I oraz Plaża miejska w Raciborzu.

 

Ostatecznie Jury postanowiło przyznać dwie nagrody i cztery wyróżnienia.

I tak Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego w kategorii obiekt użyteczności publicznej otrzymała realizacja Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Tychach Jaroszowicach.

„Za nowoczesne rozwiązanie architektoniczno-przestrzenne budynku szkolnego, ujmujące prostotą architektury, dyscypliną doboru materiałów i elementów aranżacji wnętrz, pozwalających na kształtowanie poczucia estetyki użytkowników obiektu w otoczeniu współczesnej, zrównoważonej architektury” – czytamy w uzasadnieniu.

Z kolei w kategorii przestrzeń publiczna Nagroda Marszałka trafiła do projektantów i architektów odpowiedzialnych za przebudowę istniejącego dworca autobusowego w Piekarach Ślaskich.

Jury doceniło „odważne i wyraziste ukształtowanie formy, zadaszenie wielofunkcyjnej przestrzeni dworca autobusowego oraz prawidłowo rozwiązaną funkcję w kompaktowym układzie i właściwej skali stosowanej na potrzeby miast”.

Wyróżnienia otrzymały:

- Gminne Centrum Społeczno-Kulturalne i Biblioteka w Sośnicowicach („za prawidłowe rozwiązanie i strefowanie funkcji z bezpretensjonalną formą wpisującą się z wyczuciem w kontekst urbanistyczny i architektoniczny otoczenia”);

- Park 12C na terenie Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu („za innowacyjne rozwiązanie placu zabaw dla dzieci, w powiązaniu z funkcją edukacyjną i wykorzystaniem tożsamości i historii miejsca”);

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.