PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Radni ogłosili rok 2017 Rokiem Reformacji

  • PAP/MN    16 stycznia 2017 - 12:59
Śląskie: Radni ogłosili rok 2017 Rokiem Reformacji
Zgodnie z intencją śląskiego samorządu, Rok Reformacji ma być okazją do przypomnienia wydarzeń, miejsc i osób związanych z ruchem reformacyjnym. (fot. T.Żak/slaskie.pl)

• 2017 rok będzie w woj. śląskim Rokiem Reformacji.
• Rezolucję w tej sprawie przyjęli podczas poniedziałkowej (16 stycznia) sesji radni śląskiego Sejmiku.
• W październiku minie 500 lat od czasu, gdy Marcin Luter ogłosił 95 tez, dając początek ruchowi reformacyjnemu.
Treść rezolucji, która jest załącznikiem do przyjętej uchwały została uzgodniona z samorządem Cieszyna, gdzie mieszka najliczniejsza grupa ewangelików. Uchwałę radni śląskiego sejmiku przyjęli jednogłośnie.

W rezolucji radni przypominają, że ruch reformacyjny znalazł na Śląsku wielu orędowników, co znalazło przełożenie na "ubogacające zróżnicowanie wyznaniowe" regionu.

"Ta różnorodność przyczyniła się do szczególnego rozwoju życia społecznego, gospodarczego, rozkwitu kultury i edukacji oraz działalności charytatywnej" - napisano w rezolucji. Radni dodali, że mimo napięć udało się wypracować ekumeniczną koegzystencję, co zaowocowało rozwojem cywilizacyjnym i gospodarczym.

Zgodnie z intencją śląskiego samorządu, Rok Reformacji ma być okazją do przypomnienia wydarzeń, miejsc i osób związanych z tym ruchem. W rezolucji wspomniano postaci wybitnych śląskich ewangelików, m.in. ks. Jerzego Trzanowskiego, Walentego Roździeńskiego, rodziny Hochbergów, Henckel von Donnersmarcków, Dietlów, ród Michejdów, ks. Andrzeja Buzka i Stanisława Hadynę.

Czytaj też: NIK: W Śląskiem brakuje skuteczności w walce ze smogiem

31 października 1517 r. mnich augustiański Marcin Luter przybił 95 tez do drzwi kościoła w Wittenberdze. Miały się one stać podstawą dysputy na temat ówczesnego stanu Kościoła i propozycją odnowy jego oblicza.

Uroczystości jubileuszowe będą się odbywały we wszystkich diecezjach luterańskich w Polsce. Na Śląsku Cieszyńskim będą miały szczególny wymiar. Choć tutejsza diecezja jest najmniejszą terytorialnie, to zamieszkuje ją ponad połowa polskich luteran.

W lutym w Cieszynie zorganizowana zostanie wspólna sesja sejmiku województwa śląskiego oraz rad powiatu i miejskiej. Chodzi o podkreślenie zasług byłych i obecnych mieszkańców regionu wyznania ewangelickiego i podziękowanie im za zaangażowanie na rzecz wspólnoty regionalnej.

Latem w Ustroniu, Wiśle, Cieszynie i Bielsku-Białej odbędą się Ewangelickie Dni Kościoła. Podczas nich odprawione zostaną nabożeństwa, prowadzone będą studia biblijne i dyskusje. Czas uczestnikom wypełnią także koncerty, wykłady i przegląd filmów.

Czytaj też: Wojewoda podsumowuje efekty programu 500 plus

 

Ogólnopolskie obchody jubileuszu zwieńczą centralne uroczystości, które pod koniec października odbędą się w Warszawie. Patronat nad nimi objął prezydent Andrzej Duda. W ich programie znalazły się m.in. konferencja naukowa, koncerty i wystawy. Ostatnim akordem jubileuszu będzie nabożeństwo w kościele luterańskim w Katowicach, odprawione 31 października 2017 r., dokładnie 500 lat po wystąpieniu Marcina Lutra.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Składa się z sześciu diecezji i liczy 134 parafie. Najliczniejsza grupa luteran mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Reformacja dotarła tu wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 r. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ok. 74 mln luteran.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.