PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Samorządy z planem działań przy tworzeniu metropolii

  • pt/pap    5 kwietnia 2017 - 18:44
Śląskie: Samorządy z planem działań przy tworzeniu metropolii
To radni Katowic zaproponują ostatecznie określone docelowo w rozporządzeniu Rady Ministrów: nazwę związku, jego granice oraz siedzibę władz. (fot.katowice.eu)

Samorząd Katowic upublicznił orientacyjny harmonogram działań związanych z tworzeniem związku metropolitalnego. Zakłada on, że miasta regionu powinny zdecydować o konsultacjach ws. metropolii do 12 kwietnia, a przeprowadzić je – najpóźniej do połowy maja.
• Ustawę o związku metropolitalnym w woj. śląskim prezydent Andrzej Duda podpisał w Katowicach we wtorek (4 kwietnia).

• Po spełnieniu przewidzianych ustawą wymogów metropolia powinna powstać 1 lipca 2017 r., a zacząć działać 1 stycznia 2018 r.

• Wcześniej zainteresowane samorządy muszą przeprowadzić szereg procedur poprzedzających utworzenie związku.

Ustawa określa m.in. procedurę tworzenia metropolii, w której szczególną rolę mają Katowice. Związek utworzy rozporządzeniem Rada Ministrów - na wniosek ministra SWiA sporządzany na podstawie wniosku rady miasta Katowice (za pośrednictwem wojewody śląskiego).

To radni Katowic zaproponują ostatecznie określone docelowo w rozporządzeniu Rady Ministrów: nazwę związku, jego granice oraz siedzibę władz. Ponadto pełnomocnikiem ds. utworzenia związku (już po wydaniu rozporządzenia) będzie prezydent Katowic.

Ustawa da mu uprawnienia związane z przygotowaniem organizacyjnym i prawnym związku. Będzie miał zadania i kompetencje zgromadzenia związku - do dnia jego pierwszej sesji oraz zarządu - do dnia jego wyboru.

Jak powiedział w środę naczelnik wydziału komunikacji społecznej katowickiego magistratu Maciej Stachura, określone ustawą terminy wymagają teraz bardzo szybkich działań gmin. "Przed świętami wszystkie rady gmin podejmą uchwały o przeprowadzeniu konsultacji społecznych, następnie po świętach we wszystkich gminach rozpoczną się konsultacje, które mniej więcej będą trwały do pierwszego tygodnia maja" - poinformował Stachura.

Później każda gmina powinna przekazać Katowicom swoją opinię w formie uchwały radnych podsumowującej przeprowadzone konsultacje społeczne. Te uchwały zbierze najpóźniej do połowy maja katowicki samorząd, który potem przekaże je do Górnośląskiego Związku Metropolitalnego (zrzesza zainteresowane metropolią największe miasta regionu; po jej utworzeniu ma przestać istnieć).

GZM na tej podstawie w ciągu kilku dni skompletuje wniosek o utworzenie metropolii, który następnie w formie uchwały przyjmą katowiccy radni. Wniosek ten - wraz m.in. z opinią Sejmiku Woj. Śląskiego oraz szacunkowym dwuletnim planem dochodów i wydatków związku (prace nad tym dokumentem koordynuje skarbnik Katowic) - zostanie przekazany do wojewody śląskiego.

"Co istotne, w tym wniosku musi być już zawarta informacja o nazwie metropolii, o miejscu jej siedziby oraz wszystkich gminach, które tę metropolię będą tworzyły. (…) O nazwie i siedzibie związku będzie decydowała rada miasta Katowice; te prace powinny zakończyć się właściwie do pierwszego tygodnia czerwca" - zaznaczył Stachura.

Orientacyjny harmonogram zakłada, że wojewoda śląski przekaże wniosek Katowic wraz ze swoją opinią ministrowi SWiA do 14 czerwca, natomiast Rada Ministrów wyda rozporządzenie o utworzeniu związku metropolitalnego w woj. śląskim do 23 czerwca. Pierwsze posiedzenie zgromadzenia związku powinno odbyć się następnie do 1 września.

Zadania związku

Utworzenie ustawowego związku wykonującego część zadań publicznych samorządy przylegających do siebie miast konurbacji katowickiej postulują od lat. Argumentują, że taki związek powinien ułatwić im m.in. wspólne organizację transportu publicznego czy planowanie przestrzenne. Wskazują, że formuła związków samorządowych tworzonych na gruncie dotychczasowego prawa wobec części zagadnień okazała się tam niewystarczająca.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.