PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie: Tablica przypomni o bielskim monumencie prezydenta Narutowicza

  • PAP/MN    20 grudnia 2016 - 10:56
Śląskie: Tablica przypomni o bielskim monumencie prezydenta Narutowicza
Stare rynek w Bielsku-Białej. (fot. wikipedia.org)

• Bielski samorząd przypomni o jedynym w II RP monumencie poświęconym prezydentowi Gabrielowi Narutowiczowi, zniszczonym podczas wojny przez Niemców.
• Na cokole pomnika Adama Mickiewicza, który teraz tam stoi, zostanie umieszczona tablica - podał magistrat.
Na tablicy, która zostanie zamontowana w najbliższych dniach, znajdzie się napis: "W tym miejscu w 1928 roku stanął pomnik pierwszego Prezydenta RP Gabriela Narutowicza zbudowany ze składek społecznych, zaprojektowany przez Jana Raszkę. Jego odsłonięcie było wielką patriotyczna demonstracją. W 1939 roku zburzyli go Niemcy. Pamięć o nim pozostała".

Rzecznik magistratu Tomasz Ficoń poinformował, że autorem projektu jest bielski artysta Jacek Grabowski. Samorząd przeznaczył na nią 13 tys. zł.

Gabriel Narutowicz został wybrany na prezydenta przez Zgromadzenie Narodowe w grudniu 1922 r. Zaważyły głosy lewicy i mniejszości narodowych. Pięć dni po objęciu urzędu został zamordowany przez zwolennika endecji Eligiusza Niewiadomskiego.

O upamiętnieniu prezydenta zaczęto mówić w Bielsku już w 1923 r. Powstał wówczas lokalny Komitet Uczczenia Pamięci Gabriela Narutowicza. Wspierał go m.in. ówczesny niemiecki burmistrz miasta Kuno de Pongratz.

W 1927 r. utworzono komitet budowy pomnika z dyrektorem policji Janem Podgórskim na czele. Monument dłuta pochodzącego ze Śląska Cieszyńskiego rzeźbiarza i medaliera Jana Raszki został odsłonięty rok później. Składał się z umieszczonego na rozczłonkowanym cokole klasycznego obelisku, zwieńczonego rzeźbą orła. We wnęce pod orłem umieszczone zostało popiersie prezydenta Narutowicza odlane z brązu.

W uroczystości odsłonięcia monumentu uczestniczył m.in. wojewoda śląski Michał Grażyński. Wydarzenie zgromadziło ok. 3 tys. bielszczan. Miasto liczyło wówczas ok. 22 tys. mieszkańców.

Pomnik został zniszczony przez Niemców po rozpoczęciu się II wojny światowej. Ok. 1950 r. usunięto wszelkie pozostałości po nim, a 11 lat później odsłonięto monument Adama Mickiewicza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.