PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie. W styczniu wyniki konsultacji programu „Kierunek Śląskie 3.0”

  • pt/pap    2 grudnia 2016 - 16:27
Śląskie. W styczniu wyniki konsultacji programu „Kierunek Śląskie 3.0”
Inicjatywę "Kierunek Śląskie 3.0" przedstawiciele zarządu tego regionu i współpracujący z nim eksperci ogłosili w grudniu ub. roku (fot.slaskie.pl)

• Na początku stycznia samorząd woj. śląskiego ma zaprezentować efekty konsultacji projektu oddolnego programu rozwoju regionu „Kierunek Śląskie 3.0”.
• Wstępny projekt programu od roku konsultowano z ekspertami i instytucjami, a także w terenie – z mieszkańcami.
Inicjatywę "Kierunek Śląskie 3.0" mającą doprowadzić do powstania programu rozwoju wewnętrznego województwa śląskiego do 2030 r. przedstawiciele zarządu tego regionu i współpracujący z nim eksperci ogłosili w grudniu ub. roku.

Nazwa dokumentu i niektóre założenia nawiązywały do rządowego programu "Śląsk 2.0", przyjętego przez rząd Ewy Kopacz w połowie 2015 r. Jego celem miało być wspieranie alternatywnych możliwości rozwojowych regionu wobec kryzysu branży górniczej. "Kierunek Śląskie 3.0" ma znacznie szerzej - przy wykorzystaniu części założeń wcześniejszego dokumentu - odzwierciedlać punkt widzenia różnych środowisk województwa.

Zgodnie z wolą samorządu program miałby zawierać rozwiązania w kluczowych dla przyszłości regionu kwestiach, jak jakość życia, innowacje, energetyka metropolizacja, kultura czy ekologia.

"Zapowiadałem, że pracujemy nad programem rozwoju wewnętrznego województwa śląskiego. Nie - programem urzędu marszałkowskiego, ale programem, który jest konsultowany czy współtworzony z wieloma instytucjami. Dziś jesteśmy po wielu spotkaniach, przerabiamy to. W tym dokumencie będzie kilkadziesiąt projektów. Pierwsze, mam nadzieję, zaczniemy realizować już w przyszłym roku. Na inne potrzeba będzie czasu" - powiedział PAP w piątek marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.

"Ten program z założenia ma nigdy się nie kończyć - być dokumentem żywym, ciągle podlegać konsultacjom. Dzisiaj świat tak pędzi, tak się zmienia, że nie można powiedzieć, że jakaś rzecz wymyślona dzisiaj, będzie funkcjonowała za rok czy w przyszłości. Będziemy prowadzili dialog, a jednocześnie już pierwsze rzeczy z tego programu wdrażać" - zasygnalizował.

"Z początkiem stycznia będzie specjalne spotkanie, specjalna konferencja, gdzie przedstawimy wyniki tych tegorocznych konsultacji" - zapowiedział Saługa wyjaśniając, że "ogrom materii, pomysłów, które spłynęły" spowodował, że nie uda się zaprezentować efektów prac nad programem, zgodnie z wcześniejszymi planami, jeszcze w 2016 r.

We wstępnym zrębie dokumentu z grudnia ub. roku sformułowano cele rozwojowe woj. śląskiego w pięciu wybranych kluczowych obszarach tematycznych. W każdym z tych obszarów zaproponowano otwarte katalogi zawierające od kilku do kilkunastu "projektów inicjujących", za którymi mają stać władze regionu ich instytucje, a także przedstawiciele różnych środowisk regionalnych.

Saługa w toku prac nad dokumentem przekonywał, że nie chodzi, aby stał się on programem samorządu regionu, lecz dokumentem regionalnym, rodzajem szerokiej umowy społecznej wskazującej cele rozwojowe "od dołu".

Dlatego w drugiej połowie br. odbyły się szerokie konsultacje pod hasłem "Śląskie. Tu rozmawiamy". Od sierpnia do października po regionie jeździła specjalna furgonetka z animatorami, która była też swoistym studiem filmowym. Podczas różnych imprez kulturalnych czy społecznych (np. na OFF Festivalu) przedstawiciele samorządu wojewódzkiego pytali mieszkańców o ich oczekiwania. Na tej podstawie tworzono ankiety; wypowiedzi nagrywano i publikowano w internecie.

Przy busie działała strefa edukacji, w której można było uzyskać informacje na temat regionu. Ważną częścią "Śląskie. Tu rozmawiamy" były też lekcje samorządowe prowadzone w wybranych szkołach od września do grudnia.

Kolejnym etapem projektu stały się konferencje subregionalne. Ostatecznie zgłaszane tam wnioski i wcześniejsze opinie mieszkańców trafiły do opracowania przez ekspertów z różnych dziedzin, by na tej bazie powstały już różne projekty.

"W trakcie tych spotkań ludzie wypracowali - bo my dawaliśmy tylko narzędzia, sale i miejsca - kilkaset osób programowało, projektowało różne pomysły, rozwiązania. Gdy już będziemy mieć to wszystko razem, będziemy mogli to ogłosić" - zapowiedział Saługa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.