PARTNER PORTALU
  • BGK

Śląskie zawarło współpracę z Nevadą. Współpraca m.in. w zakresie przemysłu, nauki i techniki

  • PAP/MN    11 października 2016 - 17:42
Śląskie zawarło współpracę z Nevadą. Współpraca m.in. w zakresie przemysłu, nauki i techniki
Podczas wizyty w Nevadzie samorządowcy z Katowic rozmawiali z władzami Las Vegas o potencjale współpracy w kontekście turystyki biznesowej. (fot. wikipedia)

• Porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków między województwem śląskim i stanem Nevada zawarli we wtorek (11 października) przedstawiciele regionu i stanu.
• Wśród obszarów współpracy umieszczono m.in. sektory przemysłu i górnictwa, nauki i techniki, transportu, ochrony środowiska, technologii wodnych, pojazdów autonomicznych i innowacji, współpracę małych i średnich przedsiębiorstw
Samorządowcy z woj. śląskiego przekonują, że region jest szczególnie atrakcyjny dla Nevady. Wynika to z siły gospodarczej Śląskiego, ale też podobieństw branżowych. Nevada to m.in. stan górniczy z długą historią, wpisuje się więc w tzw. inteligentną specjalizację woj. śląskiego - energetykę, co ułatwia np. współpracę firmom okołogórniczym.

Porozumienie o współpracy regionu i stanu podpisali we wtorek, podczas VI Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, członek zarządu woj. śląskiego Kazimierz Karolczak oraz dyrektor ds. handlu międzynarodowego w biurze gubernatora stanu Nevada ds. rozwoju gospodarczego Kristopher Sanchez. Wcześniej na podpisanie porozumienia zgodzili się w trakcie specjalnej Sesji Sejmiku Woj. Śląskiego nt. innowacji radni tego regionu.

We wtorek Karolczak podkreślił, że podpisanie porozumienia poprzedziły kilkumiesięczne przygotowania i ustalenia. Wśród zawartych w nim obszarów współpracy umieszczono: sektory przemysłu i górnictwa, nauki i techniki, transportu, ochrony środowiska, technologii wodnych, pojazdów autonomicznych i innowacji, współpracę małych i średnich przedsiębiorstw, a także wspieranie kontaktów, wymianę specjalistów, szkolenia, udział w targach branżowych, wystawach, misjach gospodarczych oraz przedsięwzięciach promocyjnych.

Czytaj też: Niemal co czwarta firma w Śląskiem zadłużona

Współpraca naukowo-techniczna ma obejmować m.in. programy badawcze, warsztaty i konferencje naukowe, wymianę informacji naukowej i technicznej w związku ze wspólną działalnością czy wymianę naukowców, specjalistów i badaczy. Wzajemna promocja ma być realizowana poprzez turystykę biznesową oraz prezentacje dokonań w dziedzinie gospodarki i innowacji.

Współpraca gospodarcza ma być ułatwiana m.in. poprzez wspieranie instytucji, szczególnie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz biura gubernatora ds. rozwoju gospodarczego stanu Nevada po stronie amerykańskiej. Zakładane są m.in. coroczne spotkania w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, wymiana informacji nt. prawa regulującego działalność gospodarczą, wymiana informacji nt. przedsięwzięć promocyjnych sprzyjających rozwojowi kontaktów gospodarczych czy też ułatwień dot. branżowych wystaw, targów i misji gospodarczych oraz systemów informacji gospodarczej.

Z informacji urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego wynika, że dotąd zainteresowanie tym kierunkiem współpracy wyraziły w regionie m.in. firmy OPA-ROW i Famur, związane z branżą górniczą. W 2016 r. w Nevadzie mają być uruchamiane granty dla projektów górniczych, o które ubiegać się będą mogły również firmy z Polski. Firma OPA-ROW z Rybnika miała już złożyć aplikację.

Rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Andrzej Kowalczyk, jeszcze jako elekt, nawiązał kontakty z Desert Research Institute (specjalizującym się w badaniach pustyni oraz technologiach wodnych) oraz University of Nevada. Pierwsze ustalenia wskazują na podobne zainteresowania tych placówek.

Czytaj też: Śląskie: Jedna instytucja dla samorządu, biznesu i nauki

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.