PARTNER PORTALU
  • BGK

Ślązacy pokłócą się z Zagłębiakami o nazwę metropolii?

  • JS/MN    24 marca 2017 - 17:09
Ślązacy pokłócą się z Zagłębiakami o nazwę metropolii?
O nazwie związku metropolitalnego, siedzibie jego władz zdecydują Katowice (fot. dts.pl)

Ustalenie nazwy dla związku metropolitalnego może podzielić Śląsk.
• Ustawę o związku metropolitalnym w województwie śląskim Sejm przyjął 9 marca.

• Senat natomiast głosował nad nią w czwartek (16 marca) i bez poprawek skierował do podpisu prezydenta. 

• Okazuje się jednak, że trudniejsze niż uchwalenie ustawy może być wymyślenie nazwy dla nowej metropolii.

Jak podaje sosnowiecka "Gazeta Wyborcza", radni Dąbrowy Górniczej, poseł Robert Warwas (PiS), a także radni Sosnowca uważają, że w nazwie związku powinien znaleźć się przymiotnik „zagłębiowska” i Silesia.

W interpelacji poselskiej Robert Warwas podkreślał, że związek powinien nosić nazwę Metropolia Śląsko-Zagłębiowska.

– Uważam, że przy ustalaniu nazwy związku metropolitalnego nie można dopuścić do kolejnego oszustwa (nazwijmy go semantycznym), poprzez brak zgodności nazwy ze stanem rzeczywistym - napisał w interpelacji Warwas.

Posłowi w imieniu ministra odpowiedział niedawno Sebastian Chwastek, podsekretarz w MSWiA. Minister poinformował, że nazwa związku metropolitalnego, siedziba i granice zostaną ustalone rozporządzeniem Rady Ministrów. Jak podkreślił jednak, wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji sporządzany będzie na podstawie wniosku Rady Miasta Katowice.

O nazwie związku metropolitalnego, siedzibie jego władz zdecydują więc Katowice. Prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński, o tym, jaka jego zdaniem powinna być nazwa metropolii, pisał już w piśmie zaadresowanym do samorządowców z woj. śląskiej, gdy sugerował, że siedziba metropolii powinna być zlokalizowana gdzieś indziej, niż w Katowicach. Padają kandydatury Sosnowca i Bytomia.

–  Oficjalną nazwą nowej metropolii ma być Śląsko-Zagłębiowska Metropolia Silesia. Odchodzimy więc od nazwy, która dyskryminowała zagłębiowskie miasta, a uwidaczniała jedynie miasta leżące na Śląsku - nasze starania przyniosły efekt - pisał wtedy Chęciński.

W rozmowie z sosnowiecką "Gazetą Wyborczą" również podkreślił, że dla niego do przyjęcia jest nazwa Metropolia Śląsko-Zagłębiowska bez "Silesii".

To kompromis, ale czy lepsze wyjście niż nazwa metropolii, jaką zaproponowano w 2011 roku, gdy nad ustawą o metropolii pracowała jeszcze Platforma Obywatelska? Wtedy ówczesny prezydent Katowic Piotr Uszok mówił (popierał go szef regionalnej PO Tomasz Tomczykiewicz), że nazwa powinna brzmieć "Metropolia Katowicka", ponieważ byłaby dobra z punktu widzenia promocji i łatwo zapisałaby się w masowej świadomości. Na pewno taka nazwa byłaby też łatwa do wymówienia dla gości i zagranicznych inwestorów, podobnie jak Silesia.

Zdania mieszkańców na Śląsku i w Zagłębiu na temat nazwy przyszłej metropolii są podzielone tak samo jak zdania samorządowców, niektórzy proponują nawet zorganizowanie przez samorząd Katowic lub województwa specjalnego konkursu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.