PARTNER PORTALU
  • BGK

Sopot, Koszalin, Poznań najlepiej dbają o rozwój kultury miejskiej. Kto w ogonie?

  • aw    31 lipca 2017 - 11:41
Sopot, Koszalin, Poznań najlepiej dbają o rozwój kultury miejskiej. Kto w ogonie?
Jedną z imprez kulturalnych miasta, która przyciąga rzesze publiczności, jest festiwal Literacki Sopot. Najbliższa edycja już od 17 sierpnia. Fot. fotobank.PL/UMS

Zespół DNA Miasta z Fundacji Res Publica we współpracy z zewnętrznymi ekspertami porównał ze sobą 100 największych polskich miast pod względem warunków, jakie stwarzają dla rozwoju kultury.
Konstruując ranking autorzy wzięli pod uwagę liczbowe dane dotyczące następujących obszarów (priorytetów) polityki kulturalnej:

- dostępność do kultury/uczestnictwo w kulturze i działalność miejskich instytucji kultury
- otoczenie formalno-prawne działalności kulturalnej i finansowanie/zasoby kultury;
- działalność pozainstytucjonalna (organizacji społecznych);
- zgromadzone dane (takie jak np. liczba muzeów, frekwencja w galeriach sztuki, bieżące wydatki na kulturę), które najlepiej reprezentują poszczególne obszary polityki kulturalnej, uwzględniono w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

W wyniku przeprowadzonych analiz okazało się, że najlepsze warunki dla rozwoju kultury stwarza Sopot. „Letnia stolica Polski” wyróżnia się przede wszystkim dostępnością do infrastruktury kulturalnej, działalnością miejskich instytucji kultury a przy tym znaczącymi kwotami przeznaczonymi dla NGO w ramach otwartych konkursów. Nie najlepiej jednak wypada Sopot pod względem uczestnictwa mieszkańców w kulturze.

– Bardzo nas cieszy pierwsze miejsce jakie uzyskał Sopot w rankingu „Kreatorzy rozwoju kultury miejskiej” – mówi Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. – Badanie oparto m.in. na twardych danych dotyczących funkcjonowania miejskich instytucji kultury i NGO-sów, ale dla nas za liczbami kryją się konkretni ludzie i ich starania, aby kultura w Sopocie mogła się rozwijać w sposób harmonijny i z zachowaniem najwyższych standardów. Myślę, że jest to też potwierdzenie kierunku działań miasta w sferze budowania ambitnej i wrażliwej społecznie strategii rozwoju kultury – dodaje wiceprezydent. 

Drugie miejsce w rankingu zajął Koszalin, który odstaje od najlepszych jedynie na polu stwarzania warunków dla działalności pozainstytucjonalnej w sferze kultury. Na podium zmieścił się jeszcze Poznań, który, odwrotnie niż Koszalin, wyróżnia się pozytywnie jeśli chodzi o wsparcie dla przedsięwzięć organizacji pozarządowych, a słabiej wypada pod względem działalności miejskich instytucji kultury i dostępności do infrastruktury kulturalnej. Tuż za Poznaniem uplasowała się Warszawa. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze: Katowice, Kraków, Toruń, Jelenia Góra, Wrocław i Lublin.

W połowie stawki są takie miasta jak: Kędzierzyn- Koźle, KrosnoBędzin.

Natomiast najgorzej w rankingu wypadły: Skarżysko-Kamienna, Starogard Gdański, Rumia, Starachowice oraz Zgierz.

Ranking jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.