PARTNER PORTALU
  • BGK

Specjaliści porozmawiają z mieszkańcami Katowic o ochronie powietrza

  • PAP/EM    9 lutego 2017 - 14:57
Specjaliści porozmawiają z mieszkańcami Katowic o ochronie powietrza
Władze Katowic od kilku lat akcentuje rolę edukacji ekologicznej mieszkańców (fot. pixabay)

• Cykl spotkań dla mieszkańców poświęconych działaniom związanym z ochroną powietrza organizuje katowicki samorząd.
• Specjaliści przedstawią możliwości ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza i dofinansowania wymiany źródeł ciepła.
W tym roku Katowice planują dofinansować wymianę prawie 800 pieców oraz montaż prawie 130 instalacji odnawialnych źródeł energii. Kwota dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania może w Katowicach sięgnąć 10 tys. zł.

"Kto chce się dowiedzieć, jak bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie ogrzewać mieszkanie i jednocześnie uzyskać dofinansowanie na zmianę systemu ogrzewania, powinien wziąć udział w jednym ze spotkań" - powiedziała cytowana w informacji prasowej katowickiego magistratu naczelnik jego wydziału kształtowania środowiska Barbara Lampart.

Podczas spotkań pracownicy jej wydziału, a także zaproszeni strażnicy miejscy, kominiarze i - w wybranych lokalizacjach - przedstawiciele spółek ciepłowniczych, będą mówili m.in. o danych dotyczących zanieczyszczenia powietrza i aktualnych działaniach związanych z ograniczaniem niskiej emisji na terenie Katowic, w tym kontroli spalania odpadów w paleniskach domowych.

Prezentowane mają być możliwości uzyskania dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania budynków i do montażu urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii, a także możliwości podłączania budynków do sieci ciepłowniczej.

Czytaj też: Kongres Miast Kreatywnych odbędzie się w Katowicach i Krakowie

Cykl jedenastu półtoragodzinnych spotkań, organizowanych przede wszystkim w domach kultury, rozplanowano na dni między 16 lutego a 22 marca. Będą one rozpoczynały się o godz. 17. Harmonogram dostępny jest m.in. na funkcjonującym od 2009 r. portalu katowice.energiaisrodowisko.pl.

Spotkania z mieszkańcami będą kontynuacją działań związanych m.in. z organizowanymi w dniach 23 i 24 września br. II Dniami Energii Miasta Katowice. Otwarty dzień tego przedsięwzięcia na katowickim rynku wypełniły zabawy, konkursy, warsztaty, happeningi i porady. Można też było zwiedzić katowickie elektrociepłownie, laboratoria czy instalacje związane z energią.

Potem katowicki samorząd zorganizował podobny, jak teraz, cykl spotkań informacyjno-edukacyjnych dla mieszkańców, które odbywały się między 4 a 26 października.

Władze Katowic od kilku lat akcentuje rolę edukacji ekologicznej mieszkańców, zwłaszcza najmłodszych przy zwalczaniu skutków tzw. niskiej emisji. Poza Dniami Energii Miasta Katowice wraz z partnerami organizują m.in. piknik "Ekoodpowiedzialni" (w ub. roku odbył się 22 maja w Katowickim Parku Leśnym).

Czytaj też: Zmierzyli jakość życia. Ten polski region ma wielki problem

Miasto coraz intensywniej stara się wspierać i promować działania związane ze zmianą sposobu ogrzewania budynków. Wiosną ub. roku prezydent Katowic zapowiedział 10-letni Program Ograniczenia Niskiej Emisji. W latach 2018-2027 co roku po 5 mln zł ma być przeznaczane na dotacje do zmiany ogrzewania dla mieszkańców i innych podmiotów, a kolejne 5 mln zł - na likwidację niskiej emisji w zasobach mieszkaniowych gminy.

W latach 2010-2015 przy wsparciu łącznie prawie 13 mln zł z budżetu katowickiego samorządu w mieście wymieniono 1 524 źródła ciepła i zamontowano 543 instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii. Jednocześnie katowicka straż miejska ponad 3,3 tys. razy kontrolowała nieruchomości pod kątem gospodarowania odpadami (w tym także kontroli spalania w domowych paleniskach śmieci).

W 2015 r. Katowice dofinansowały wymianę 355 kotłów za blisko 1,8 mln zł, w 2016 roku było to 515 pieców za ponad 4 mln zł. Dodatkowo w latach 2015-2016 miasto dofinansowało kwotą ponad 1,1 mln zł instalację 197 źródeł odnawialnej energii. W tym roku planowane jest wsparcie dla wymiany prawie 800 pieców oraz montażu prawie 130 instalacji odnawialnych źródeł energii.

W ub. roku katowicka straż miejska przeprowadziła 3,4 tys. razy kontroli, czy w piecach spalane są śmieci; nałożyła przy tym 540 mandatów. Do początku lutego br. strażnicy wykonali już ponad tysiąc kontroli i nałożyli ponad 50 mandatów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.