PARTNER PORTALU
  • BGK

Spór Gliński-Adamowicz o Muzeum II Wojny Światowej

  • pt    18 kwietnia 2016 - 14:16
Spór Gliński-Adamowicz o Muzeum II Wojny Światowej

- W wyniku połączenia zostanie utworzona nowa państwowa instytucja kultury: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku - zdecydował \Piotr Gliński, minister kultury. (fot.muzem1939.pl)

• Minister kultury Piotr Gliński w opublikowanym 15 kwietnia Dzienniku Urzędowym ogłosił zamiar połączenia dwóch gdańskich instytucji: Muzeum II Wojny Światowej i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939.
• Decyzja ministra wywołała protest Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który domaga się przestrzegania umów.
Obwieszczenie ministra opublikowane w BIP zapowiada: "W wyniku połączenia zostanie utworzona nowa państwowa instytucja kultury: Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku.”

- Bardzo zdziwiła mnie decyzja ministra kultury o połączeniu muzeów. Gdańsk był zaangażowany w projekt powstającego Muzeum od początku, przekazaliśmy na rzecz tej instytucji darowiznę – grunty warte ponad 53 mln złotych – przypomnę jeszcze raz: na rzecz budowy Muzeum II wojny Światowej. Apeluję do ministra o trzymanie się umowy i podpisanych aktów – komentuje decyzję Glińskiego prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Zaniepokojenie wprowadzanymi zmianami wyraził też Jacek Taylor - członek Rady Powierniczej Muzeum II Wojny Światowej.


- Samo połączenie i nowa nazwa to nic innego, jak zanegowanie całego dotychczasowego projektu, czyli zmiana obowiązujących umów. W takim przypadku darowiznę miasta na rzecz muzeum można odwołać - stwierdził Taylor.

Również Bogdan Oleszek, przewodniczący rady miasta Gdańsk i Grzegorz Furgo, poseł na Sejm VIII kadencji, członek komisji kultury fizycznej, sportu i turystyki, apelowali do ministra o zmianę podjętej decyzji.

- Minister Gliński rozpoczął właśnie nową wojnę. Jestem zdziwiony, bo na rozmowach o budżecie nie było mowy o żadnych zmianach. Tymczasem to, co się dzieje to faktycznie likwidacja Muzeum II Wojny Światowej. Taka decyzja będzie mieć nie tylko konsekwencje finansowe. Rodzi się też pytanie – co stanie się z tysiącami zebranych już eksponatów? – mówił poseł Furgo.

Co jeśli minister nie posłucha głosów płynących z Gdańska?

- Tu chodzi o zasadę gospodarności. O rozsądne dysponowanie środkami publicznymi. Dlatego mam nadzieję, że minister Gliński raz jeszcze przemyśli swoją decyzję. Jutro będę się widział z ministrem osobiście – mam nadzieję że uda się nam porozmawiać o tym, co stanie się z miejskim gruntem przekazanym na rzecz Muzeum II Wojny Światowej – podsumował prezydent Adamowicz.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • W., 2016-04-18 19:28:49

    No i właśnie, jeżeli chodziłoby o sens ekonomiczny czy jakąkolwiek synergię wynikającą z połączenia instytucji, to raczej niedawno utworzone muzeum Westerplatte zostałoby włączone w istniejącą strukturę. Ale chodzi o coś innego: o zmianę programu i wymianę dyrekcji - nie lubią Tuska, to zrobią mu na... złość.  rozwiń
  • ratio, 2016-04-18 16:25:14

    jeśli chodzi o racjonalność, a nie o konfitury, to właśnie połączenie muzeum wojny z Westerplatte jest tego przejawem. Przecież to bez sensu stawiać w jednym mieście dwa muzea poświęcone de facto jednemu wydarzeniu historycznemu.