PARTNER PORTALU
 • BGK

Spotkanie samorządowców w Szczecinie: Opór korporacji przeciwko działaniom władzy dał efekty

 • MN    26 września 2017 - 08:46
Spotkanie samorządowców w Szczecinie: Opór korporacji przeciwko działaniom władzy dał efekty
Spotkanie samorządowców odbyło się w Operze na Zamku w Szczecinie. (fot. wzp.pl)

Niekorzystne dla samorządów zmiany forsowane przez rząd, a także rola korporacji samorządowych były tematami spotkania samorządowców na Zachodnim Pomorzu.
• Marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz uważa, że działania korporacji przynoszą efekty – dzięki nim PiS odstąpiło od wprowadzenia dwukadencyjności, a prezydent zawetował ustawę o RIO.

• Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski dodaje, że pojedynczego samorządu nikt nie słucha, ale w korporacjach głos samorządów ma znacznie większe znaczenie.

• Olszewski dodaje, że wciąż jest dużo problemów na gruncie JST, z którymi trzeba walczyć. Jako przykład podał proceder przesuwania granic administracyjnych.

- Samorządy muszą dziś mówić jednym, zjednoczonym głosem. Tylko w ten sposób będą dostrzegane – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz podczas spotkania ze Związkiem Gmin Wiejskich RP i samorządowcami Pomorza Zachodniego.

Spotkanie, które odbyło się 25 września w Szczecinie, było okazją do dyskusji m.in. nad pracami legislacyjnymi parlamentu i rządu dotyczącymi samorządów.

Czytaj też: Marszałek o prezydencie Andrzeju Dudzie: Znaleźliśmy partnera do rzeczowego dialogu

Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślał, jak istotne jest zrzeszanie się samorządów w korporacje i umiejętna ich współpraca. – Od kiedy mam przyjemność stać na czele Związku Województw RP, staram się o zbliżenie korporacji, czego wyrazem było porozumienie o zacieśnieniu współpracy – zaznaczył marszałek.

Dodał, że widoczne są efekty tej współpracy, m.in. poprzez to, że PiS odstąpił od wprowadzenia dwukadencyjności wstecznej właśnie po sprzeciwach samorządowców.

Geblewicz zaznaczył, że podobnie sytuacja wygląda w sprawie regionalnych izb obrachunkowych, które według propozycji rządu miały już nie tylko sprawdzać legalność wydatków samorządów, ale również ich celowość.

- Oznaczałoby to w rzeczywistości koniec władztwa samorządów. Na szczęście prezydent uznał oba te projekty za niekonstytucyjne. Nie mam wątpliwości, że duże znaczenie miał tutaj zjednoczony, mocny głos samorządów – stwierdził Geblewicz.

Marszałek przypomniał, że jest coraz więcej obszarów, w których państwo odbiera kompetencje samorządom lub wprowadza zmiany bez odpowiednich konsultacji. Przypomniał m.in. o ośrodkach doradztwa rolniczego i reformie edukacji.

Przed samorządem jeszcze wiele pracy

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski mówił natomiast, że nikt nie słucha samotnego samorządu, ale korporacje mają już znaczący głos. Dowodem są właśnie wspomniane przez marszałka działania, które dały efekty.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.