PARTNER PORTALU
  • BGK

Spotkanie samorządowców w Szczecinie: Opór korporacji przeciwko działaniom władzy dał efekty

  • MN    26 września 2017 - 08:46
Spotkanie samorządowców w Szczecinie: Opór korporacji przeciwko działaniom władzy dał efekty
Spotkanie samorządowców odbyło się w Operze na Zamku w Szczecinie. (fot. wzp.pl)

Niekorzystne dla samorządów zmiany forsowane przez rząd, a także rola korporacji samorządowych były tematami spotkania samorządowców na Zachodnim Pomorzu.
• Marszałek zachodniopomorski Olgierd Geblewicz uważa, że działania korporacji przynoszą efekty – dzięki nim PiS odstąpiło od wprowadzenia dwukadencyjności, a prezydent zawetował ustawę o RIO.

• Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski dodaje, że pojedynczego samorządu nikt nie słucha, ale w korporacjach głos samorządów ma znacznie większe znaczenie.

• Olszewski dodaje, że wciąż jest dużo problemów na gruncie JST, z którymi trzeba walczyć. Jako przykład podał proceder przesuwania granic administracyjnych.

- Samorządy muszą dziś mówić jednym, zjednoczonym głosem. Tylko w ten sposób będą dostrzegane – podkreślał marszałek Olgierd Geblewicz podczas spotkania ze Związkiem Gmin Wiejskich RP i samorządowcami Pomorza Zachodniego.

Spotkanie, które odbyło się 25 września w Szczecinie, było okazją do dyskusji m.in. nad pracami legislacyjnymi parlamentu i rządu dotyczącymi samorządów.

Czytaj też: Marszałek o prezydencie Andrzeju Dudzie: Znaleźliśmy partnera do rzeczowego dialogu

Marszałek Olgierd Geblewicz podkreślał, jak istotne jest zrzeszanie się samorządów w korporacje i umiejętna ich współpraca. – Od kiedy mam przyjemność stać na czele Związku Województw RP, staram się o zbliżenie korporacji, czego wyrazem było porozumienie o zacieśnieniu współpracy – zaznaczył marszałek.

Dodał, że widoczne są efekty tej współpracy, m.in. poprzez to, że PiS odstąpił od wprowadzenia dwukadencyjności wstecznej właśnie po sprzeciwach samorządowców.

Geblewicz zaznaczył, że podobnie sytuacja wygląda w sprawie regionalnych izb obrachunkowych, które według propozycji rządu miały już nie tylko sprawdzać legalność wydatków samorządów, ale również ich celowość.

- Oznaczałoby to w rzeczywistości koniec władztwa samorządów. Na szczęście prezydent uznał oba te projekty za niekonstytucyjne. Nie mam wątpliwości, że duże znaczenie miał tutaj zjednoczony, mocny głos samorządów – stwierdził Geblewicz.

Marszałek przypomniał, że jest coraz więcej obszarów, w których państwo odbiera kompetencje samorządom lub wprowadza zmiany bez odpowiednich konsultacji. Przypomniał m.in. o ośrodkach doradztwa rolniczego i reformie edukacji.

Przed samorządem jeszcze wiele pracy

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP Marek Olszewski mówił natomiast, że nikt nie słucha samotnego samorządu, ale korporacje mają już znaczący głos. Dowodem są właśnie wspomniane przez marszałka działania, które dały efekty.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.