PARTNER PORTALU
  • BGK

Sprawdzą, czy Łódź jest gotowa do organizacji Expo 2022

  • PAP/EM    30 marca 2017 - 16:59
Sprawdzą, czy Łódź jest gotowa do organizacji Expo 2022
Misje weryfikacyjne są elementem procesu aplikacyjnego o EXPO (fot. Łódź, wikipedia.org)

W przyszłym tygodniu Łódź odwiedzi misja ewaluacyjna z sekretarzem Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) Vincentem Loscertalesem, która ma potwierdzić gotowość miasta do organizacji wystawy Expo 2022 - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.
• Przedstawiciele Międzynarodowego Biura Wystaw spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu oraz wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim.

• Gościom zaprezentowane zostaną kluczowe elementy dokumentacji aplikacyjnej, w tym proponowana tematyka wystawy, czyli rewitalizacja obszarowa terenów miejskich, biznes plan, koncepcja urbanistyczna, system transportowy i inwestycje niezbędne do właściwej realizacji projektu.

• Przedstawiciele BIE wizytują wszystkich trzech kandydatów ubiegających się o organizację wystawy w 2022 roku. Przed przyjazdem do Polski byli w Stanach Zjednoczonych. Po Łodzi udadzą się do Buenos Aires w Argentynie.

Jak dodała prezydent, w czasie pobytu w Polsce w dniach 3-7 kwietnia, przedstawiciele BIE spotkają się z prezydentem Andrzejem Dudą, premier Beatą Szydło, marszałkami Sejmu i Senatu oraz wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim, który jest szczególnie zaangażowany w starania Łodzi o organizację International Expo w 2022 roku.

"Przygotowania do przyjęcia Expo wkraczają w decydującą fazę; przebieg tej wizyty wpłynie na opinię, jaką wydadzą nie tylko pracownicy i sekretarz generalny BIE, ale również przedstawiciele poszczególnych krajów członkowskich BIE, którzy w ramach misji przyjadą do Warszawy i Łodzi" - zaznaczyła Zdanowska na konferencji prasowej w czwartek.

Misje weryfikacyjne są elementem procesu aplikacyjnego o EXPO. Przedstawiciele BIE wizytują wszystkich trzech kandydatów ubiegających się o organizację wystawy w 2022 roku. Przed przyjazdem do Polski zdążyli odwiedzić Stany Zjednoczone, które ubiegają się o organizację wystawy w Minneapolis. Po Łodzi mają w planach podróż do Buenos Aires w Argentynie.

"Misja ma na celu potwierdzenie gotowości Polski i Łodzi do przyjęcia Expo, potwierdzenie zaangażowania określonych środków na zrealizowanie przedsięwzięcia. Członkowie BIE chcą też na własne oczy zobaczyć, czy ten projekt jest akceptowany społecznie - zarówno na forum Łodzi, jak i ogólnopolskim" - wyjaśniła Zdanowska.

Gościom zaprezentowane zostaną kluczowe elementy dokumentacji aplikacyjnej, w tym proponowana tematyka wystawy, czyli rewitalizacja obszarowa terenów miejskich, biznes plan, koncepcja urbanistyczna, system transportowy i inwestycje niezbędne do właściwej realizacji projektu. Dokumentacja obejmuje kilka bogato ilustrowanych tomów.

"Te właśnie materiały będą podlegały ocenie - czy odpowiadają rzeczywistości i czy Polska oraz Łódź są w stanie tę wystawę przeprowadzić. Pokażemy nasz pomysł, by wystawa odbywała się w centrum miasta na ponad 20 hektarach uwolnionych po budowie tunelu kolejowego prowadzącego do Dworca Łódź Fabryczna" - wyjaśnił wiceprezydent Łodzi Wojciech Rosicki.

W trakcie wizyty przedstawicieli BIE planowane są trzy spotkania z lokalnymi środowiskami: biznesu, organizacji pozarządowych i z Łodzi akademickiej.

"Dla nas najważniejsze jest, aby nasi goście zobaczyli uśmiechnięte i zaangażowane w ten projekt miasto, bo akceptacja społeczna i polityczna dla projektu jest szalenie istotna" - zaznaczyła prezydent Łodzi.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.