PARTNER PORTALU
  • BGK

Stadion Śląski areną żużlowych zmagań

  • pt    25 października 2017 - 17:34
Stadion Śląski areną żużlowych zmagań
dobywca złotego medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata na Stadionie Śląskim Jerzy Szczakiel i marszłek Wojciech Saługa (fot. BP Tomasz Żak)

Wrzesień 2018 roku na Stadionie Śląskim ma stać pod znakiem żużlowych wrażeń. Po 15 latach na ten legendarny obiekt powrócą bowiem największe wydarzenia gromadzące najlepszych zawodników i tysiące fanów speedwaya.
• Stadion Śląski ma być obiektem wielofunkcyjnym.

• Obok piłki nożnej i lekkiej atletyki mają się na  nim odbywać także zawody żużlowe.

• Na Stadionie Śląskim w 1973 roku, Jerzy Szczakiel zdobył pierwszy dla Polski, złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu.

W konferencji zapowiadającej ich organizację uczestniczył marszałek Wojciech Saługa, prezes Stadionu Śląskiego Krzysztof Klimosz oraz prezydent FIM Europe, Wolfgang Srb, a także organizatorzy wydarzenia.

- Sto tysięcy ludzi przyglądało się jak Jerzy Szczakiel zdobywał tutaj tytuł mistrza świata. Cieszę się, że na zmodernizowany Stadion Śląski powrócą emocje związane z żużlem, bo taki był nasz cel. To wielofunkcyjny obiekt, obok piłki nożnej i lekkoatletyki to właśnie żużel budował jego legendę, a my chcemy by on żył i zapisał nowe karty w historii polskiego sportu – mówił w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Na Stadionie Śląskim odbędzie się we wrześniu 2018 roku finał cyklu Speedway Euro Championship oraz mecz Żużlowej Reprezentacji Polski z Resztą Świata. Finałowa runda rozgrywek o tytuł indywidualnego Mistrza Europy na żużlu odbędzie się 15 września, a reprezentacja zagości na Stadionie Śląskim najprawdopodobniej dwa tygodnie później.

- Żeby zorganizować tak dużą imprezę potrzeba kilku czynników – przekonywał Wolfgang Srb, prezydent FIM Europe. – Sprawnej federacji, kraju w którym żużel cieszy się dużym zainteresowaniem i dobrych partnerów. Oczywiście bardzo istotna jest arena sportowych zmagań, a Stadion Śląski jest perełką, jednym z niewielu tak fantastycznych obiektów w Europie. Dlatego jestem pewien, że to będzie niezapomniane przeżycie.

Stadion Śląski to ważne miejsce w historii polskiego żużla. To właśnie tu w 1973 roku, Jerzy Szczakiel zdobył pierwszy dla Polski, złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata. Jerzy Szczakiel był również honorowym gościem konferencji zapowiadającej organizację obu imprez na Stadionie Śląskim.

Wielkie pieniądze na remont

Stadion Śląski był zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace wstrzymano w lipcu 2011 r. z powodu awarii przy podnoszeniu linowej konstrukcji dachu. Ostatecznie montaż zadaszenia zakończył się powodzeniem w grudniu 2015 r.

W czerwcu na stadionie zakończył się też montaż krzesełek - łącznie ponad 54 tys. siedzisk w sześciu odcieniach koloru niebieskiego. Przejścia między sektorami pomalowano na żółto, dzięki czemu kolorystyka widowni nawiązuje do barw woj. śląskiego.

Ostateczny koszt modernizacji Śląskiego powinien zamknąć się ok. 650 mln zł. O zwiększonym wobec zakładanego koszcie zdecydowały głównie awaria przy budowie dachu i decyzja o rozszerzeniu funkcji obiektu. Pierwotnie stadion miał walczyć o prawo organizacji Euro 2012.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.