PARTNER PORTALU
  • BGK

Stalowa Wola. Plebiscyt na najważniejsze wydarzenia w historii miasta

  • pt/pap    28 stycznia 2018 - 12:01
Stalowa Wola. Plebiscyt na najważniejsze wydarzenia w historii miasta
Wybranych w plebiscycie 80 wydarzeń znajdzie się na wystawie plenerowej na 80-lecie Stalowej Woli (fot.stalowawola.pl)

Z okazji 80. urodzin Stalowej Woli – miasta zbudowanego od podstaw w latach 30. XX w. tamtejsze muzeum zaprasza do głosowania na najważniejsze wydarzenia z dziejów miasta. Propozycje będą wykorzystane przy konstruowaniu jubileuszowej wystawy plenerowej „80 wydarzeń z 80 lat Stalowej Woli”.
Lucyna Mizera, dyr. Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, organizatora plebiscytu, zapewnia, że skierowany jest on nie tylko do obecnych mieszkańców miasta, ale także tych, którzy wyjechali i osiedlili się w innych częściach kraju czy świata, którzy w jakikolwiek sposób są związani ze Stalową Wolą.

"Ideą plebiscytu jest to, aby dotrzeć do każdego, kto kiedykolwiek i jakkolwiek był czy jest związany z miastem, czy to przez pracę, studia, rodzinę, miejsce narodzin, serce czy sentyment. Zapraszamy - głosujcie i wybierajcie najważniejsze wydarzenia" - zachęca dyrektor muzeum.

Przypomniała, że Stalowa Wola, "najmłodsze dziecko" II Rzeczpospolitej, należy do nielicznych europejskich miast, które zostało zaprojektowane i zbudowane od podstaw w latach 1937-1939. Powstało jako sztandarowa inwestycja Centralnego Okręgu Przemysłowego w czasach, gdy w Europie królowały style modernistyczne. Jest doskonałym przykładem awangardowego wówczas modernizmu w architekturze i najnowocześniejszych technologii w przemyśle, realizowanych w niepodległym państwie.

31 stycznia minie 80 lat od momentu, gdy ówczesny premier i minister spraw wewnętrznych - gen. Felicjan Sławoj Składkowski podpisał zarządzenie o nadaniu osiedlu przy Zakładach Południowych nazwy Stalowa Wola.

"Rozrastające się w szybkim tempie osiedle z czasem zamieniło się w miasto, które otrzymawszy stosowne prawa, systematycznie powiększało liczbę mieszkańców, zajmując coraz większy obszar. Zbudowane w ramach COP-u, jedne z najnowocześniejszych wówczas w Polsce zakładów przemysłowych przetrwały mroki okupacji, odradzając się po wojnie, rozszerzając profile produkcji i urastając - już pod nazwą Huta Stalowa Wola - do rangi wielkiego, prężnie działającego kombinatu" - przypomniała dyr. Mizera.

Dodała, że rozwijały się wytwórcze możliwości elektrowni, ewoluowało szkolnictwo, rozkwitała na wielu polach działalność kulturalna, a mieszkańcy odnosili spektakularne sukcesy sportowe.

"Stalowa Wola i jej mieszkańcy odegrali znaczącą dla kraju rolę w okresie przemian ustrojowych, a miasto potrafiło, choć nie bez trudności, dostosować się do wymagań nowych czasów" - zauważyła.

W jej ocenie właśnie te 80 lat jest dobrym momentem na przypomnienie najważniejszych wydarzeń z dziejów miasta i wybranie z nich tych, które odegrały najważniejszą rolę i miały największe znaczenie dla jego dzisiejszego wizerunku. Chodzi o wydarzenia z różnych aspektów z historii Stalowej Woli i jej mieszkańców, w tym m.in. dotyczące przemysłu, rozwoju urbanistycznego, kultury, sportu.

Każdy, kto chciałby zgłosić najważniejsze - jego zdaniem - wydarzenie z lat 1937-2018 może to zrobić za pomocą przygotowanego formularza dostępnego na stronie: http://www.muzeum.stalowawola.pl/pl/projekty/plebiscyt.

Na tej stronie internetowej znajduje się też wykaz istotnych wydarzeń z 80-lecia Stalowej Woli, który może stanowić podpowiedź i inspirację w wyborze, "lecz wcale nie musi - zgłoszony może zostać zupełnie inny, wybrany przez siebie fakt historyczny" - zapewniają organizatorzy.

Wypełnione formularze ze zgłoszonymi wydarzeniami należy przesłać do muzeum drogą pocztową lub korzystając z adresu mailowego: plebiscyt@muzeum.stalowawola.pl. Zgłoszenia należy przesyłać do 28 lutego. Organizatorzy dodają, że mile widziane będą dołączone fotografie dotyczące zgłaszanego wydarzenia.

Wybranych w plebiscycie 80 wydarzeń znajdzie się na wystawie plenerowej na 80-lecie Stalowej Woli, która będzie prezentowana w pierwszej połowie roku na placu przed budynkiem Biblioteki Międzyuczelnianej, przy ul. Popiełuszki. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.