PARTNER PORTALU
  • BGK

Strategia odpowiedzialnego rozwoju: Spór Bydgoszczy i Torunia

  • pt    10 października 2016 - 08:40
Strategia odpowiedzialnego rozwoju: Spór Bydgoszczy i Torunia
Prezydent Torunia Michał Zaleski (fot. mat. prasowe)

• Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski napisał list do resortu rozwoju w sprawie Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.
• Teraz Bruskiemu odpowiada prezydent Torunia Michał Zaleski.
- Nie sposób przejść obojętnie obok Pańskiej ostatniej korespondencji do Ministerstwa Rozwoju w sprawie Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju, dlatego pozwalam sobie skierować do Pana kilka słów wyjaśnienia – pisze prezydent Torunia do prezydenta Bydgoszczy.

- Projekt strategiczny o nazwie ZIT PLUS wpisany do konsultowanego aktualnie projektu strategii, przewiduje optymalizację realizacji ZIT i przekształcenie Porozumień ZIT w trwałe partnerstwa JST po zakończeniu perspektywy finansowej w 2020 r. i nie odnosi się do metropolii, ani nie zakłada odgórnego przymuszania kogokolwiek do czegokolwiek, tym bardziej bez poszanowania autonomii. Pańskie zaniepokojenie obligatoryjnym, nie uwzględniającym głosów samorządu, procesem tworzenia Związków ZIT jest więc niczym nieuzasadnione – podkreśla Zaleski.

Prezydent Torunia dodaje także, że nietrafiony jest argument Bruskiego jakoby Bydgoszcz została przymuszona do udziału w ZIT z Toruniem.

- Bydgoszczy do niczego nie przymuszono – demokratycznie wybrana Rada Miasta wyraziła wolę przystąpienia do związku ZIT, a dywagacje, jaką ilością głosów przeszła odnośna uchwała, są bezprzedmiotowe i nie wnoszą niczego do sprawy – dodał Zaleski.

Jak przypomniał, władze są zobowiązane do wykonania wyrażonej w głosowaniu woli Rady, a radni i mieszkańcy do uszanowania wyniku wyborów niezależnie od rozkładu głosów za i przeciw.

- Jest to abecadło demokracji i demokratycznego sposobu podejmowania decyzji. Niepokojącym byłoby kwestionowanie tego prawa – podkreślił prezydent Torunia.

Podział pieniądzy

Zaleski przypomina, że nie istniał żaden ustalony, narzucony, proporcjonalny do liczby mieszkańców, podział pieniędzy w trybie pozakonkursowym w ZIT.

Jego zdaniem informowanie w oficjalnym piśmie do ministra rozwoju, że Zaleski chciał wywalczyć więcej pieniędzy z ZIT dla Torunia, niż wynikałoby to z ustalonego trybu jest kłamstwem. - Apeluję, więc do Pana o sprawdzenie źródeł swojej wiedzy w zakresie dotychczasowego partnerstwa ZIT.

Zasada równorzędności i partnerstwa

Zaleski podkreśla, że naczelnym założeniem funkcjonowania metropolii bydgosko-toruńskiej miała być zasada równorzędności i partnerstwa obu miast.

- Alternatywą, do której jak widać dążą władze Bydgoszczy i za którą, jeśli do niej dojdzie, będą musiały wziąć odpowiedzialność, jest stagnacja, a nawet rozpad województwa i zmarnotrawienie wieloletniego dorobku jego wszystkich mieszkańców – pisze Zaleski.

Bydgoski magistrat list od prezydenta Torunia skomentował krótko: - Wyraziliśmy głos w konsultacjach i jesteśmy zdumieni recenzowaniem nas przez prezydenta Zaleskiego – powiedział Michał Sztybel, dyrektor Biura Obsługi Mediów i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.