PARTNER PORTALU
  • BGK

Św. Mikołaj patronem Elbląga. Tak miasto świętuje

  • aw/pap    6 grudnia 2016 - 09:15
Św. Mikołaj patronem Elbląga. Tak miasto świętuje
Św. Mikołaj - biskup z iry jest patronem nie tylko elbląskiej katedr, ale całego miasta (fot.katedra.elblag.opoka.org.pl)

Okolicznościowa sesja rady miejskiej i nabożeństwo odpustowe w katedrze będą głównymi punktami wtorkowych uroczystości ustanowienia Św. Mikołaja z Miry patronem Elbląga. Dekret zatwierdzający wybór tego świętego wydała wcześniej Stolica Apostolska.
Podczas uroczystej sesji w Ratuszu Staromiejskim radni w specjalnej uchwale przyjmą św. Mikołaja za patrona miasta i ustanowią 6 grudnia jego corocznym świętem. W tym dniu władze miejskie zapraszają elblążan na starówkę, gdzie po symbolicznym rozświetleniu choinki odbędzie się koncert kolęd w wykonaniu chóru Alta Trinita. Potem w katedrze - pod wezwaniem św. Mikołaja - zostanie odprawiona msza odpustowa w intencji miasta i mieszkańców.

Starania o ustanowienie św. Mikołaja patronem miasta w jubileuszowym Roku Miłosierdzia i 1050-lecia chrztu Polski były wspólną inicjatywą radnych i prezydenta Elbląga. W maju samorząd przyjął odpowiednią uchwałę intencyjną i zwrócił się do Watykanu - za zgodą i pośrednictwem miejscowego biskupa Jacka Jezierskiego - o wszczęcie procedury kościelnej w tej sprawie.

Rzymska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia papieża Franciszka zatwierdziła 12 października deklarację przyjęcia św. Mikołaja na patrona Elbląga. Taki dokument ma moc bulli papieskiej.

Elblążanie wybrali tego świętego, bo jest on patronem żeglarzy, marynarzy i rybaków, a Elbląg był w średniowieczu jednym z głównych miast portowych Bałtyku. "I dziś port morski w Elblągu ma duże perspektywy rozwojowe, zwłaszcza, że rozpoczęto realizację projektu budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną" - napisano w uzasadnieniu uchwały, którą we wtorek przyjmą radni.

Św. Mikołaj jest już patronem kilku miast w kraju, m.in. Głogowa, Chrzanowa i Bydgoszczy, a także patronem ponad 300 kościołów w Polsce.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.