PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. 1,5 tys. pielgrzymów z 19 krajów przyjedzie do diecezji radomskiej

  • PAP/JL    28 czerwca 2016 - 08:55
Światowe Dni Młodzieży. 1,5 tys. pielgrzymów z 19 krajów przyjedzie do diecezji radomskiej
1,5 tys. pielgrzymów z 19 krajów przyjedzie do diecezji radomskiej na Światowe Dni Młodzieży. Fot. Pixabay.com

Międzynarodowa prezentacja kultur, degustacja polskich potraw, nauka poloneza oraz zawody sportowe – to tylko niektóre propozycje dla pielgrzymów, którzy przybędą na Światowe Dni Młodzieży do diecezji radomskiej.
Zdaniem biskupa ordynariusza diecezji radomskiej Henryka Tomasika liczba pielgrzymów może się zmienić, bo rejestracja uczestników kończy się 30 czerwca.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

 

– Pierwotnie mieliśmy 3,5 tys. zgłoszeń. Teraz czekamy na ich potwierdzenie. W przypadku niektórych krajów nadal trwa proces wizowy – mówi bp Tomasik.

Niektóre kraje, jak np. Kongo, stale zwiększają liczebność swoich grup. Do diecezji radomskiej najwięcej gości przyjedzie z Włoch..

Diecezja radomska będzie opiekować się pielgrzymami od 20 do 25 lipca, którego to dnia młodzież pojedzie do Krakowa na obchody Światowych Dni Młodzieży. Jeden dzień przeznaczony zostanie na zwiedzanie najbliższej okolicy oraz wycieczki do Warszawy. Drugiego dnia odbędą się pielgrzymki.

Najwięcej imprez zaplanowano w Radomiu. Będą w nich uczestniczyć goście, którzy zamieszkają zarówno u rodzin w tym mieście, jak i w mniejszych miejscowościach na terenie diecezji.

Ciekawie zapowiada się m.in. Festiwal Narodów, na który, oprócz działań ewangelizacyjnych, złożą się inscenizacje, happeningi i koncerty. Podczas różnego rodzaju imprez, które odbędą się w centrum Radomia, goście będą mieli możliwość autoprezentacji i promocji kultur swoich krajów.

Muzeum Wsi Radomskiej zaprosi z kolei pielgrzymów na dużą plenerową imprezę „Posmakuj Polskę”, na którą potrawy narodowe i zaliczane do kuchni regionalnej przygotują panie z ponad 50 kół gospodyń wiejskich. Zaplanowano także naukę oberka i polki oraz występy kapel ludowych.

W planach jest także Mundial Światowych Dni Młodzieży, czyli międzynarodowe zawody w piłce nożnej i zwiedzanie Radomia z udziałem grup rekonstrukcyjnych. Radomianie i przybysze z różnych stron świata wspólnie zatańczą również „poloneza na tysiąc par”.

Jednym z wydarzeń kończących pobyt gości z całego świata będzie Apel Młodych. Impreza ta zgromadzi około 10 tys. osób.

W diecezji radomskiej 4 tys. rodzin, w tym 2 tys. z samego Radomia, zadeklarowało przyjęcie pielgrzymów do swoich domów. W przygotowania do Światowych Dni Młodzieży włączyło się około tysiąca wolontariuszy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.