PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. 1300 pielgrzymów przyjedzie do diecezji płockiej

  • PAP/JL    27 czerwca 2016 - 07:55
Światowe Dni Młodzieży. 1300 pielgrzymów przyjedzie do diecezji płockiej
1300 pielgrzymów przyjedzie do diecezji płockiej z okazji Światowych Dni Młodzieży. Fot. Pixabay.com

Nabożeństwa, spotkania i koncerty pod hasłami nawiązującymi do ewangelicznej przypowieści o Samarytance znalazły się w programie dni w diecezji płockiej.
Główne uroczystości diecezjalne Światowych Dni Młodzieży zaplanowano na 23 lipca, gdy przed płocką katedrą Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny odprawiona zostanie msza koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa płockiego Piotra Libery oraz z udziałem biskupów i pielgrzymów przybyłych zza granicy. Będzie to dzień wspólnoty i świadectwa noszący hasło: „Tryskające zdroje w studni”.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

Zagraniczna młodzież, która odwiedzi tę diecezję, przybędzie tam m.in. z Białorusi, Brazylii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Peru, Singapuru, Ukrainy, Wenezueli i Włoch. Jedną z najliczniejszych będzie licząca 360 osób grupa pielgrzymów Ordynariatu Ormiańskiego Kościoła Katolickiego dla Armenii, Gruzji, Rosji i Libanu.

W związku z przylotem pielgrzymów, znajdujące się na terenie diecezji płockiej lotnisko w Modlinie przygotuje stanowiska informacyjne oraz namioty, w których młodzież będzie oczekiwała na transport do miejsc docelowych. Wszyscy zagraniczni goście na czas pobytu w diecezji płockiej zostaną zakwaterowani u rodzin z poszczególnych parafii w ośmiu miejscowościach – poza Płockiem, także w Sierpcu, Gostyninie, Płońsku, Przasnysz, Ciechanowie oraz w Rypinie i Golubiu-Dobrzyniu.

Diecezja płocka na czas Światowych Dni Młodzieży przyjęła nazwę Studnia Jakubowa, nawiązującą do przypowieści o Samarytance z Ewangelii św. Jana, którą Jezus poprosił przy studni: „Daj mi pić”. Do przypowieści tej nawiązuje także program pobytu; i tak dzień pierwszy upłynie pod hasłem: „Spotkanie przy studni”, kolejny będzie dniem kultury i historii – „W poszukiwaniu źródeł”. Będzie też dzień poświęcony miłosierdziu z wezwaniem: „Daj mi pić”, nawołującym do posługi wobec osób chorych, cierpiących, samotnych i potrzebujących pomocy. Rodzina i rekreacja będą motywem przewodnim dnia „Zostawiła dzban i poszła do miasta”. Ostatni dzień pobytu w diecezji płockiej będzie dniem posłania – „Nie będziesz już łaknąć i pragnąć”.

Po pobycie w diecezji płockiej zagraniczni pielgrzymi wraz z polskimi rówieśnikami, w tym wolontariuszami, wyruszą do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Będą tam przebywać do 31 lipca.

Na zakończenie obchodów ŚDM z Krakowa do Płocka przepłyną Wisłą dwie tratwy, które przewiozą witraż z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego. Uczestnikami spływu, który potrwa miesiąc, będzie młodzież diecezji płockiej. Witraż zostanie umieszczony w ołtarzu głównym kaplicy działającego od 2007 r. Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodzieży „Studnia” w Płocku, którego celem jest ewangelizacja i integracja młodych ludzi, w tym poprzez cykliczne spotkania, warsztaty i szkolenia.

Płock podczas Światowych Dni Młodzieży będzie promował film „Pieśń o Faustynie – Miłosierdzie drugie imię miłości”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.