PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. 2,6 tys. pielgrzymów w woj. świętokrzyskim

  • PAP/JL    27 czerwca 2016 - 08:30
Światowe Dni Młodzieży. 2,6 tys. pielgrzymów w woj. świętokrzyskim

Z okazji Światowych Dni Młodzieży woj. świętokrzyskie odwiedzi 2,6 tys. pielgrzymów. Fot. Pixabay.com

Spotkania modlitewne i integracyjne w parafiach, wycieczki krajoznawcze, akcje społeczne, koncerty i zabawy oraz zgromadzenia w ramach Dni Wspólnoty – przygotowały w ramach dni w diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży, diecezje kielecka i sandomierska.
Światowe Dni Młodzieży odbędą się od 26 do 31 lipca w Krakowie, udział w nich weźmie papież Franciszek. Kilka dni wcześniej – od 20 do 25 lipca – młodzi ludzie spędzą tydzień w diecezjach na terenie całego kraju. W diecezjach kieleckiej i sandomierskiej, na terenie woj. świętokrzyskiego, wg. szacunków będzie przebywało wówczas ok. 2,6 tys. pielgrzymów.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

 

Diecezjalna część Światowych Dni Młodzieży w diecezji kieleckiej upłynie pod znakiem powrotu do źródeł chrześcijaństwa na ziemiach polskich, czego szczególnym dowodem będzie spotkanie młodych w położonej w południowej części regionu Wiślicy. Tu zdaniem naukowców religia ta dotarła na sto lat przed chrztem Mieszka I w 966 r.

Zagraniczni pielgrzymi spodziewani są we wtorek, 19 lipca. Według ostatnich danych do diecezji kieleckiej przyjedzie 1,8 tys. uczestników Światowych Dni Młodzieży ze wszystkich kontynentów. Zamieszkają u rodzin w Kielcach i okolicach oraz w większych dekanatach m.in. włoszczowskim, pińczowskim, buskim, jędrzejowskim.

Na środę 20 lipca zaplanowano w poszczególnych parafiach „Dzień Integracji”, który upłynie pod znakiem spotkań formacyjnych, wycieczek krajoznawczych oraz spotkań pod hasłem „Bóg mnie kocha”.

Dzień później w poszczególnych parafiach oraz w Wiślicy, gdzie pielgrzymować będą uczestnicy, przeżywany będzie „Dzień Pokuty”. Przy historycznej misie chrzcielnej, młodzi odnowią przyrzeczenia chrzcielne. W dalszej części dnia odmówią różaniec w pięciu językach przy relikwiach świętych i błogosławionych.

Piątkowy „Dzień Miłosierdzia” pod hasłem „Jezus mnie zbawia” upłynie pod znakiem przeżywanych w parafiach spotkań formacyjnych, oraz podjęcia dzieł miłosierdzia w parafii i dla parafii. Finałem będzie wieczór przygotowywany wspólnie przez gospodarzy i gości.

Szczególny wymiar będzie miał „Dzień Emmanuela” zaplanowany na sobotę, 23 lipca. Najpierw uczestnicy Światowych Dni Młodzieży wezmą udział w spotkaniach w goszczących parafiach, po czym spotkają się w Kielcach, gdzie zaplanowano m.in. występy grup zagranicznych na kilku scenach w centrum miasta, grę miejską oraz paradę z bazyliki katedralnej na stadion przy ul. Ściegiennego. Tam odprawiona zostanie msza oraz odbędzie się „Uwielbienie przy Kolporter Arenie”. Wieczorem zaplanowano powrót do parafii.

24 lipca, po niedzielnej eucharystii, uczestnicy Światowych Dni Młodzieży spędzą popołudnie u goszczących rodzin. Wezmą udział w wieczornych festynach „Gospodarze gościom” organizowane w powiatach: buskim, jędrzejowskim, pińczowskim i włoszczowskim oraz w amfiteatrze Kadzielnia w Kielcach.

Dzień później uczestnicy Światowych Dni Młodzieży wyjadą do Krakowa. Jak zapowiadają organizatorzy, będą mieli możliwość odwiedzenia sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie.

W diecezji sandomierskiej pobyt przed głównymi obchodami Światowych Dni Młodzieży zarejestrowało dotąd ok. 600 pielgrzymów, m.in. z Ukrainy, Białorusi, Albanii, Francji, Hiszpanii, Włoch, Kanady, Wybrzeża Kości Słoniowej i Ekwadoru. Organizatorzy spodziewają się ok. 200 gości więcej – termin rejestracji mija 30 czerwca.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.