PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Do Krakowa zjeżdżają pielgrzymi

  • PAP/JL    25 lipca 2016 - 08:08
Światowe Dni Młodzieży. Do Krakowa zjeżdżają pielgrzymi
Do Krakowa zjeżdżają pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży. Fot. Pixabay.com

Do Krakowa zjeżdżają pielgrzymi, by uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, które potrwają niemal tydzień.
Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Według komitetu organizacyjnego udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na Światowe Dni Młodzieży przyjadą spontanicznie. Najwięcej na uroczystości z papieżem w kampusie Misericordiae w Brzegach, gdzie może być ok. 1,5 mln ludzi.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wielokrotnie podkreślał międzynarodowy wymiar spotkania w Krakowie. – Przybywa młodzież z całego świata, z krajów tak odległych jak Filipiny, Korea, Japonia czy Chiny – mówił. Na Światowe Dni Młodzieży przyjadą młodzi ludzie ze 187 krajów, po raz pierwszy będą pielgrzymi m.in. z Bangladeszu, Birmy, Gibraltaru, Kosowa, Palestyny i Sudanu Południowego.

Spotkanie młodych w Krakowie odbywa się pod hasłem „Błogosławieni miłosierni albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. 25 i 26 lipca do południa to dla uczestników Światowych Dni Młodzieży czas na dojechanie do Krakowa i zakwaterowanie, odebranie tzw. pakietów pielgrzyma.

Program Światowych Dni Młodzieży

Msza św. oficjalnie rozpoczynająca Światowe Dni Młodzieży zacznie się we 26 lipca o godz. 17.30 na krakowskich Błoniach – będzie jej przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Od tego dnia do 29 lipca poszczególne grupy, w wyznaczonych przez organizatorów godzinach, gdy nie ma wydarzeń centralnych, będą szły w pielgrzymkach z Sanktuarium św. Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.

27 lipca od rana do południa w różnych miejscach Krakowa odbywać się będą katechezy z biskupami dla poszczególnych grup pielgrzymów, działalność rozpocznie Centrum Powołaniowe, ruszy też Festiwal Młodych – a w nim 250 wydarzeń artystycznych. O godz. 16 w podkrakowskich Balicach wyląduje samolot z papieżem Franciszkiem. 27 lipca zostanie oficjalnie powitany na Wawelu, spotka z prezydentem Andrzejem Dudą i polskimi biskupami. Wieczorem stanie w tzw. oknie papieskim, aby powitać młodzież. Ten punkt papieskiej wizyty będzie się powtarzał przez kolejne dni.

28 lipca przed południem wydarzenia przeniosą się do Częstochowy, gdzie odbędzie się narodowa msza św. z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski z udziałem polskiego prezydenta, premier i członków rządu. Do Krakowa papież wróci o godz. 17; otrzyma klucze do miasta i tramwajem, w towarzystwie niepełnosprawnej młodzieży, przejedzie na Błonia. Tu odbędzie się ceremonia powitania uczestników Światowych Dni Młodzieży.

29 lipca rano Franciszek złoży wizytę w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, towarzyszyć mu będzie m.in. premier Beata Szydło. Papież pieszo przejdzie przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”, będzie się modlić przy bloku śmierci i w celi Maksymiliana Kolbego. Tego dnia po południu w szpitalu dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu spotka się z chorymi dziećmi i ich rodzicami, a wieczorem poprowadzi drogę krzyżową na krakowskich Błoniach.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.