PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży, Festiwal Młodych: Kto wystąpi? Zgłoszono ponad 350 projektów

  • PAP/AT    14 kwietnia 2016 - 14:33
Światowe Dni Młodzieży, Festiwal Młodych: Kto wystąpi? Zgłoszono ponad 350 projektów
Festiwal, który potrwa od 26 do 29 lipca jest częścią oficjalnego programu ŚDM (fot.krakow2016.com)

• Od 26 do 29 lipca w Krakowie będzie trwał Festiwal Młodych.
• Występować będą młodzi ludzie z całego świata.
• Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Ponad 350 wydarzeń na 70 scenach w Krakowie i okolicach - tak zapowiada się Festiwal Młodych organizowany w ramach Światowych Dni Młodzieży.

Swoje talenty prezentować będą publiczności młodzi ludzie z całego świata, nawet z tak odległych miejsc jak: Barbados, Brazylia, Filipiny, Indonezja, Korea Południowa i RPA.

Festiwal, który potrwa od 26 do 29 lipca jest częścią oficjalnego programu ŚDM. W jego programie znajdą się przygotowane przez "młodych dla młodych": koncerty, spektakle, widowiska artystyczne, wystawy, a także festiwal sportu i festiwal filmowy. Występujący artyści są zarazem pielgrzymami.

Jak poinformowała na czwartkowej (14 kwietnia) konferencji prasowej Małgorzata Skorupa z departamentu Festiwalu Młodych Komitetu Organizacyjnego ŚDM, zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu mogą rejestrować się do końca kwietnia, a do tej pory zgłoszonych zostało 350 projektów, wśród których przeważają koncerty, spektakle teatralne i występy taneczne.

Czytaj też: Jakie wyzwania przed Światowymi Dniami Młodzieży?

Ich prezentacje będą się odbywać na placach, ulicach, w parkach, domach i centrach kultury, kinach, kościołach. Plenerowe sceny staną w Krakowie m.in. na Rynku Głównym, Małym Rynku, pl. Szczepańskim, pl. Wolnica, w Alei Róż, na Rynku Podgórskim. Festiwal będzie gościł także w wielu innych miejscowościach, m.in. w Myślenicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Bochni, Suchej Beskidzkiej i Trzebini.

"Najwięcej zgłoszeń, ponad 100 mamy z Polski, około 50 z Francji, ponad 20 ze Stanów Zjednoczonych, po 16 z Brazylii i Włoch" - mówiła Skorupa. Zgłoszenia są weryfikowane pod kątem artystycznym.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży - kalendarium wydarzeń

Jak podkreślił odpowiedzialny za przygotowanie Festiwalu Młodych Antoni Tompolski, grupy przyjeżdżające do Polski starają się zaprosić najlepszych artystów ze swoich krajów, a prezentowane przez nich projekty mają często charakter profesjonalny.

Organizatorzy nie chcą na razie zdradzać, kto znany przyjedzie na Festiwal Młodych Wiadomo, że 29 lipca na Rynku Głównym ma się odbyć koncert oratorium Piotra Rubika. Gośćmi ŚDM będą także Amerykanin Curtis Chapman - zdobywca pięciu nagród Grammy i szeregu innych nagród za muzykę gospel oraz włoska zakonnica, zwyciężczyni "Voice of Italy" siostra Cristina Scuccia.

Artyści występujący podczas Festiwalu Młodych nie pobierają honorariów, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Po raz pierwszy w historii Światowych Dni Młodzieży między 18 a 31 lipca zorganizowane zostanie Międzynarodowe Centrum Ewangelizacyjne. To inicjatywa bp. Grzegorza Rysia i Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji. "Zaprosiliśmy wspólnoty i tych, którzy prowadzą ewangelizację, żeby głosili Ewangelię tak, jak robią to w swoich wspólnotach" - mówił Tompolski.

Do dyspozycji uczestników Międzynarodowego Centrum Ewangelizacyjnego będzie w Krakowie pięć scen.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.