PARTNER PORTALU
 • BGK

Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016: Plan organizacji gotowy do 15 marca

 • PAP/AT    12 stycznia 2016 - 16:59
Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016: Plan organizacji gotowy do 15 marca
(fot.e-krakow2016.com)

• 15 marca wojewoda małopolski przedstawi rządowi plan organizacyjny Światowych Dni Młodzieży
• Sejmowa komisja chce zwiększyć środki na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży o 80 mln zł
Do 15 marca będzie gotowy plan organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, który zostanie przedstawiony rządowi - zapowiedział wojewoda małopolski Józef Pilch.

Wojewoda ma nadzieję, że już w lutym Sejm zajmie się specjalną ustawa dotyczącą ŚDM, której przyjęcie ma ułatwić procedury związane z organizacją tego wydarzenia.

Sejmowa komisja administracji i spraw wewnętrznych chce zwiększenia o 80 mln zł środków, które w projekcie budżetu na 2016 r. przeznaczono na zabezpieczenie Światowych Dni Młodzieży - w sumie na ten cel byłoby 180 mln zł.

"15 marca mamy przedstawić rządowi plan organizacyjny ŚDM " - mówił Józef Pilch. Zapowiedział, że w najbliższym czasie odbędą się spotkania poświęcone łączności, zabezpieczeniu medycznemu (na to spotkanie zaproszony zostanie także wojewoda śląski) oraz bezpieczeństwu podczas ŚDM.

Ks. Adam Parszywka z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 podkreślił, że widzi między poszczególnymi ministerstwami "dobrą współpracę". "Bez niej nie ma możliwości, żeby to przedsięwzięcie odbyło się z sukcesem. Ze strony Komitetu Organizacyjnego jest optymizm" - zaznaczył.

Jak poinformował komendant wojewódzki policji w Krakowie nadinspektor Mariusz Dąbek nad bezpieczeństwem uczestników Światowych Dni Młodzieży będzie czuwać ok. 7 tys. funkcjonariuszy i pracowników policji, w tym ok. 3 tys. policjantów z innych garnizonów.

"Nie możemy dziś mówić o dokładnej liczbie policjantów, bo nie znamy jeszcze programu pobytu Ojca Świętego, a od tego zależeć będzie plan zabezpieczenia " - zastrzegł nadinspektor Dąbek. "Na czas od 18 lipca do zakończenia ŚDM wstrzymałem wszystkie urlopy" - dodał.

Na przygotowania do ŚDM małopolska policja ma w swoim budżecie 43 mln zł plus ok. 20 mln zł z budżetu centralnego policji na pokrycie kosztów zabezpieczenia ŚDM oraz zakup dodatkowego sprzętu m.in. radiowozów, środków łączności oraz ambulansu pirotechnicznego.

"Musimy się liczyć z utrudnieniami w ruchu drogowym, szczególnie w tych dniach, kiedy będzie tutaj papież Franciszek. Będziemy wyłączać na drogach Małopolski ruch pojazdów powyżej 12 ton i pojazdów przewożących materiały niebezpieczne, tak by ograniczyć do niezbędnej liczbę tych pojazdów, które muszą się przemieszczać" - zapowiedział Dąbek.

Podczas ŚDM wzmocnione mają być także siły Państwowej Straży Pożarnej, służbę pełnić będzie ok. 600 strażaków z Małopolski, których wesprze dodatkowych 500 z innych regionów.

We wtorek wojewodzie przedstawiono opracowanie dotyczące organizacji ruchu i transportu w czasie ŚDM przygotowane przez specjalistów i studentów z Politechniki Krakowskiej, we współpracy m.in. z ekspertami z policji, GDDKiA, Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • KRAKUS, 2016-07-18 06:30:10

  MAPY Polecam mapy Krakowa wydawane specjalnie na SDM przez Miasto. Krakowscy harcerze ZHR na Grzegorzeckiej rozdaja je mieszkancom za darmo w ich siedzibie moga sie przydac
 • RIO-wiec, 2016-01-13 15:06:28

  Policja na zabezpieczenie ŚDM ma wydać 63 miliony, do tego dochodzą miliony samorządowców i fundusze centralne. Pogratulować rządowi gospodarności. Czy znane są, oprócz zysków, koszty polskiego Kościoła?