PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży, Kraków: Komunikacja miejska i organizacja ruchu największymi wyzwaniami

  • PAP/AT    11 kwietnia 2016 - 19:44
Światowe Dni Młodzieży, Kraków: Komunikacja miejska i organizacja ruchu największymi wyzwaniami
W związku z dużą liczbą pielgrzymów w Krakowie wyznaczone zostaną obszary i miejsca zupełnie wyłączone z ruchu oraz przeznaczone tylko dla pieszych, pojazdów ratowniczych i obsługi technicznej (fot.krakow.pl)

• Chęć przyjazdu do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży zadeklarowało do tej pory ok. 600 tys. osób.
• Największe wyzwania, którym musi sprostać Kraków to organizacja ruchu oraz transportu zbiorowego.
• Podczas ŚDM znacząco wzrosną też wydatki na wywóz odpadów.
Największe wyzwania, którym musi w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży sprostać Kraków to organizacja ruchu w mieście w trakcie wydarzenia oraz przygotowanie transportu zbiorowego - wynika z raportu o stanie przygotowań opublikowanego w poniedziałek (11 kwietnia) przez władze miasta.

Według danych Komitetu Organizacyjnego ŚDM chęć przyjazdu do Krakowa zadeklarowało do tej pory ok. 600 tys. osób, które dokonały rejestracji. Szacuje się, że w różnych punktach programu ŚDM może uczestniczyć łącznie od 1,5-2 mln osób - najwięcej w wydarzeniu kulminacyjnym czyli czuwaniu modlitewnym i mszy św. z udziałem papieża Franciszka w Brzegach k. Wieliczki.

W związku z dużą liczbą pielgrzymów w Krakowie wyznaczone zostaną obszary i miejsca zupełnie wyłączone z ruchu oraz przeznaczone tylko dla pieszych, pojazdów ratowniczych i obsługi technicznej.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży, pociągi: Koleje Mazowieckie zorganizują bezpłatne przejazdy

"Ostateczny projekt organizacji ruchu powstanie do 10 maja" - powiedział PAP rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Michał Pyclik. "Oprócz ograniczeń związanych z ruchem pielgrzymów podczas ŚDM, trzeba będzie liczyć się także z czasowym zamknięciem ruchu na trasach przejazdu papieża" - dodał. Ulice, którymi będzie poruszał się papież, będą zamykane nawet cztery godziny wcześniej.

Przewiduje się, że do Krakowa w okresie od 26 do 31 lipca przyjedzie ok. 25 tys. prywatnych samochodów i ok. 10 tys. autokarów. Z tego ok. 5,5 tys. parkować będzie w Krakowie, a pozostałe poza granicami administracyjnymi miasta Krakowa - wynika z raportu. Zgodnie ze wstępną koncepcją organizacji ruchu przygotowaną przez ZIKIT i ekspertów z Politechniki Krakowskiej ok. 5,3 tys. autokarów zostanie umieszczonych na 30 parkingach wyznaczonych na ulicach m.in. Radzikowskiego, Jasnogórskiej, Opolskiej, Bora Komorowskiego, Stelli-Sawickiego, al. Jana Pawła II, Mogilskiej.

Czytaj też: Nowy przystanek kolejowy Sanktuarium na Światowe Dni Młodzieży

Do 30 kwietnia dopuszczone do ruchu ma być połączenie węzła Rybitwy z Campusem Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką. Trwają budowy: kładki pieszej łączącej Sanktuarium Miłosierdzia Bożego z Centrum Jana Pawła II, połączenia ul. Księcia Józefa z południową autostradową obwodnicą Krakowa, rozbudowa ul. Wrobela oraz remonty nawierzchni 15 ulic, który poruszać się będą piesi.

W trakcie ŚDM komunikacją zbiorową w ciągu godziny ma być możliwe przewiezienie 57 tys. osób (w dni robocze podróżuje w Krakowie średnio 41,6 tys. osób). Zmiana siatki połączeń i stworzenie specjalnych linii ma umożliwić dowóz do miejsc wydarzeń ok. 40 proc. ogółu pielgrzymów. MPK będzie dysponowało 288 tramwajami i 623 autobusami. Szacuje się, że organizacja dodatkowych przewozów spowoduje wzrost kosztów funkcjonowania komunikacji o ok. 8,3 mln zł.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.