PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży: Pięć centrów koordynacji w podkarpackim

  • pt/pap    5 maja 2016 - 15:44
Światowe Dni Młodzieży: Pięć centrów koordynacji  w podkarpackim
Na Podkarpaciu w związku ze ŚDM spodziewanych jest kilka tysięcy pielgrzymów (fot.krakow2016.com)

• W związku ze Światowymi Dniami Młodzieży na Podkarpaciu powstanie pięć centrów koordynacji - poinformowała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
• Dodała, że gotowy jest również program zabezpieczeń ewentualnych zagrożeń związanych z tym wydarzeniem.
Wojewoda zaznaczyła, że Podkarpacie jest pierwszym regionem, w którym gotowy jest taki dokument.

"Zespół, który powołałam pod koniec ub.r. przygotował już program zabezpieczeń w sytuacji kryzysowej związanej z organizacją ŚDM. Dokument zawiera główne zagrożenia i zostały one uwzględnione w wojewódzkim planie zarządzania kryzysowego"- podkreśliła Leniart.

Wśród głównych zagrożeń, na które służby na Podkarpaciu się przygotowują są m.in. epidemiologiczne, terrorystyczne oraz związane z większym natężeniem ruchu na drogach.

Leniart powiedziała, że w ramach przygotowań do lipcowych wydarzeń, na Podkarpaciu od 20 lipca do 3 sierpnia br. funkcjonować będzie pięć centrów koordynacji ŚDM w Rzeszowie, PrzemyśluStalowej Woli, Mielcu i Lubaczowie.

"Centra zapewnią koordynację systemu zarządzania kryzysowego w granicach administracyjnych poszczególnych diecezji. Kolejnym ich zadaniem będzie wymiana informacji podczas trwania imprez masowych. Ponadto stanowić będą wsparcie dla diecezjalnych koordynatorów ŚDM" - dodała.

Do czwartku przyjazd na Podkarpacie zadeklarowało ok. 4 tys. pielgrzymów z 40 krajów. Jednak zdaniem Leniart, "nie można się na razie przywiązywać do tych danych". "Ta liczba będzie zapewne większa, wiele osób zdecyduje się w ostatniej chwili przyjechać" - mówiła.

Na podkarpackich przejściach granicznych z Ukrainą wydzielone będą specjalne pasy odpraw dla pielgrzymów z tego kraju.

Wojewoda nie potwierdziła w czwartek czy na czas ŚDM przejezdna będzie autostrada A4, w budowie wciąż pozostaje jeden odcinek tej trasy między Rzeszowem a Jarosławiem. "Są prowadzone prace, aby autostrada była w tym okresie przejezdna" - dodała.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie w dniach od 26 do 31 lipca br.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.