PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi interesują się szlakami papieskimi w Tatrach

  • PAP/JL    26 lipca 2016 - 09:50
Światowe Dni Młodzieży. Pielgrzymi interesują się szlakami papieskimi w Tatrach
Pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży interesują się szlakami papieskimi w Tatrach. Fot. Pixabay.com

Polskie Koleje Linowe z wyprzedzeniem przyjmują rezerwacje grup, które pojawią się w Zakopanem w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Zainteresowanie wjazdem kolejką na Kasprowy Wierch jest znaczące.
Z myślą o młodych pielgrzymach władze PKL przygotowały w stacji kolejki linowej na szczycie Kasprowego Wierchu wystawę pamiątek po św. Janie Pawle II. Papież był na świętej górze narciarzy w 1997 r. podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny.

Czytaj też: Program Światowych Dni Młodzieży

Uczestnicy Światowych Dni Młodzieży, którzy wjadą na Kasprowy Wierch będą mogli podziwiać zimową kurtkę z górskich spacerów, skórzane buty narciarskie używane przez kardynała Wojtyłę w Tatrach, czekan, linę i beret. Eksponaty pochodzą z sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Na wystawie prezentowana jest księga pamiątkowa, w której na szczycie w 1997 r. papież napisał: „Benedicite montes Dominum” („Góry błogosławcie Pana”).

Na wystawie można także obejrzeć zdjęcia z wizyty Jana Pawła II na Kasprowym Wierchu.

Przyszły papież, Karol Wojtyła w Tatrach po raz pierwszy był w wieku 12 lat, w 1932 roku. Wówczas razem ze swym bratem Edmundem przeszedł z Zakopanego przez Zawrat, Dolinę Pięciu Stawów Polskich do Morskiego Oka. Wędrował po górach również ze swoim ojcem.

Później powracał w Tatry po wojnie już jako ksiądz. Wędrował po górach jako turysta, był również wytrawnym narciarzem. W góry wybierał się najczęściej w grupce przyjaciół lub z młodzieżą. W latach 50. i 60. w górach pojawiał się niemal każdego roku, latem i zimą.

W roku otrzymania sakry biskupiej w 1958 r. Karol Wojtyła również był w Tatrach. W kwietniu wybrał się na dwudniową wycieczkę narciarską z Zakopanego przez Halę Gąsienicową i Zawrat do Doliny Pięciu Stawów i Morskiego Oka. Jako biskup nadal jeździł na nartach i chodził po górach.

Będąc kardynałem, Wojtyła wyjeżdżał na narty najczęściej do Zakopanego, zatrzymując się w klasztorze sióstr urszulanek na Jaszczurówce. Tam miał swój pokój. Kiedy już został papieżem, siostry nie udostępniały tego pokoju nikomu.

Ostatni raz przed wyborem na papieża Karol Wojtyła był na Wiktorówkach w styczniu 1978 r., później był jeszcze tylko dwa razy na nartach w Tatrach – w marcu i kwietniu. Ostatnie spotkanie z górami kardynała Wojtyły to kilkugodzinna piesza wycieczka z Zawoi na przełęcz Krowiarki w pobliżu Babiej Góry, którą odbył z księżmi Tadeuszem Styczniem i Stanisławem Dziwiszem we wrześniu 1978 r. Miesiąc później był już papieżem.

Jako papież, Jan Paweł II odwiedził Tatry podczas drugiej pielgrzymki do Polski, w 1983 roku. Odwiedził wtedy schronisko na Polanie Chochołowskiej, gdzie spotkał się z Lechem Wałęsą. Rozmawiał z przywódcą „Solidarności” i jego rodziną 20 minut. Potem wyruszył na spacer do Doliny Jarząbczej. „Tu mogę iść po prawdziwej górskiej drodze z kamieniami. W Castel Gandolfo są także takie ścieżki, ale wszystkie wytapetowane” – żartował wówczas papież.

Po raz ostatni Jan Paweł II odwiedził Tatry podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1997 roku. Wówczas papież odprawił mszę świętą u podnóża gór pod Wielką Krokwią, gdzie przyjął Hołd Górali Polskich. Podczas tej wizyty papież spędził w Tatrach dwa dni. 5 czerwca wyruszył śmigłowcem nad Babią Górę, Trzy Korony w Pieninach, zaporę w Czorsztynie, zamek w Niedzicy i Tatry. Odwiedził również Morskie Oko, gdzie w księdze pamiątkowej wpisał krótkie „Szczęść Boże”.

Następnego dnia wyjechał kolejką linową na Kasprowy Wierch. Odwiedził również pustelnię św. Brata Alberta i siostry albertynki na Kalatówkach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.