PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży: Pielgrzymi odwiedzający polskie regiony nie będą się nudzić

  • aw/PAP    24 czerwca 2016 - 08:21
Światowe Dni Młodzieży: Pielgrzymi odwiedzający polskie regiony nie będą się nudzić
Rejs po Bałtyku to jedna z atrakcji przygotowana dla pielgrzymów w Szczecinie (fot.pixabay)

Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) odbędą się od 26 do 31 lipca, udział w nich weźmie papież Franciszek. Kilka dni wcześniej - od 20 do 25 lipca - młodzi spędzą tydzień w diecezjach na terenie całej Polski. Co czeka na pielgrzymów w naszych regionach?
zachodniopomorskie

Rejs po Bałtyku i zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich - to niektóre z atrakcji dla pielgrzymów, którzy odwiedzą Pomorze Zachodnie w czasie Światowych Dni Młodzieży. Będzie ich blisko dwa tysiące, przyjadą m.in. z Kanady, Nikaragui, RPA i Boliwii.

Archidiecezję Szczecińsko-Kamieńską odwiedzi około 1,2 tys. pielgrzymów m.in. z Francji, Niemiec, Meksyku i Kanady - powiedział PAP diecezjalny koordynator ŚDM ks. Marcin Szczodry. W dniach diecezjalnych weźmie udział około 500 osób z zagranicy, w tym najliczniejsza, bo licząca 150 osób grupa z Francji.

Przed ŚDM diecezję ma odwiedzić także 700 osób ze wspólnot neokatechumenalnych z Ukrainy - dodał ks. Szczodry.

W sobotę 23 lipca podczas dnia jedności zaplanowano prezentację wszystkich grup pielgrzymów. Ulicami miasta na Jasne Błonia przejdzie także "Marsz Narodów". Tam przy pomniku Jana Pawła II odbędzie się modlitwa. "To bardzo dobra okazja dla osób, które nie mogą wybrać się do Krakowa, żeby poczuć w Szczecinie niepowtarzalną atmosferę ŚDM" - powiedział ks. Szczodry.

W programie dni diecezji w Szczecinie znalazły się również koncerty i zwiedzanie stolicy Pomorza Zachodniego.

Pielgrzymi poznają także region. W piątek 22 lipca zaplanowano wycieczki do nadmorskiego Świnoujścia i Myśliborza, w którym goście zobaczą Sanktuarium Miłosierdzia Bożego. W obu miastach zaplanowano m.in. nabożeństwa odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.

Niedziela to czas, który pielgrzymi spędzą w parafiach i u rodzin, które będą ich gościły. W nocy goście wyjadą ze Szczecina specjalnym pociągiem, który dowiezie ich do Krakowa w poniedziałek rano.

W diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej spodziewany jest przyjazd 400 zagranicznych pielgrzymów. Najliczniejszą grupą będą Szwajcarzy (200 osób). Będą także goście m.in. z Niemiec, Nikaragui, Boliwii i RPA - powiedział PAP koordynator ŚDM w tamtejszej diecezji ks. Andrzej Zaniewski. Jak dodał, na jeden dzień przyjadą także wspólnoty neokatechumenalne z Francji.

W czwartek pielgrzymi pojadą do nadmorskiego Darłowa, gdzie zaplanowano rejs i zwiedzanie tamtejszego Zamku Książąt Pomorskich - powiedział ks. Zaniewski. Jak dodał, tego dnia na specjalnym pokazie pielgrzymi poznają także polską kulturę.

W piątek goście wezmą udział w pielgrzymce na Górę Chełmską w Koszalinie. Z kolei następny dzień wypełnią atrakcje sportowe. Na stadionie Bałtyk w Koszalinie zaplanowano wtedy bieg i mecz piłki nożnej Koszalin - Reszta Świata.

Ostatni dzień zagraniczni goście spędzą w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu. Tam po południu odbędzie się uroczyste posłanie przez biskupa diecezjalnego Edwarda Dajczaka. Po uroczystości pielgrzymi pojadą do Krakowa.

Czytaj też: Warszawa gotowa na pielgrzymów

pomorskie

Katechezę i modlitwę - także w formie śpiewu - zaoferują organizatorzy młodym, którzy zagoszczą na Pomorzu w czasie dni w diecezjach, poprzedzających Światowe Dni Młodzieży. Niemal każdy pielgrzym zwiedzi historyczne centrum Gdańska, wielu pojedzie do Malborka lub nad morze.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.