PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Pierwsi pielgrzymi przybyli do Olsztyna

  • PAP/JL    20 lipca 2016 - 07:11
Światowe Dni Młodzieży. Pierwsi pielgrzymi przybyli do Olsztyna
na Warmii gościć ma ponad 650 młodych pielgrzymów z zagranicy. Fot. Pixabay.com

Pierwsze grupy pielgrzymów z zagranicy przyjechały 19 lipca do Olsztyna na diecezjalny etap Światowych Dni Młodzieży.
Jako pierwsze na dni diecezjalne na Warmii dotarły dwie grupy młodzieży z Clermont-Ferrand i Bourges, liczące ponad 150 osób. We wtorek po południu przyleciały one wyczarterowanym samolotem z Francji na lotnisko w Szymanach.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

Uroczyste powitanie pielgrzymów z udziałem marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Gustawa Marka Brzezina odbyło się wieczorem w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Olsztynie. Na spotkanie przyszło wielu parafian, z których część zapewni pielgrzymom noclegi w swoich domach.

Pielgrzymi z Francji w ogromnej większości są w Olsztynie po raz pierwszy.

W sumie na Warmii gościć ma ponad 650 młodych pielgrzymów z zagranicy. Najliczniejsze będą grupy z Francji, szacowane łącznie na ponad 430 osób. Będzie też ponad 130 Niemców i mniej liczne grupy Austriaków, Łotyszy i Rosjan. Wszyscy oni zamieszkają w prywatnych domach w Olsztynie u rodzin, które wcześniej zadeklarowały chęć przyjęcia u siebie pielgrzymów.

Cudzoziemcami zajmie się blisko 150 młodych wolontariuszy, którzy przeszli kursy pierwszej pomocy i zasad bezpieczeństwa. Co najmniej jeden z kilku przydzielonych do poszczególnych grup polskich opiekunów mówi w ojczystym języku swoich podopiecznych.

Podczas pobytu na Warmii pielgrzymi mają m.in. odwiedzić olsztyńską starówkę, plażę miejską i kampus uniwersytecki w Kortowie, gdzie obejrzą program artystyczny przygotowany przez studencki zespół folklorystyczny. Przewidziano też wyjazd do Ostródy, nabożeństwo na stadionie miejskim i koncert w amfiteatrze, a także wycieczkę do Fromborka, gdzie zaplanowano zwiedzanie miejsc związanych z Mikołajem Kopernikiem. Odrębne programy dla gości przygotowały tez poszczególne parafie.

Główne warmińskie uroczystości religijne odbędą się 23 lipca. Młodzież wyruszy w tym dniu na pieszą pielgrzymkę z Olsztyna do oddalonego o 18 km Gietrzwałdu, zwanego warmińską Częstochową. Tamtejsze sanktuarium to jedyne miejsce objawień maryjnych w Polsce, uznane oficjalnie przez Kościół. Pielgrzymi będą uczestniczyć w uroczystej mszy na gietrzwałdzkich błoniach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.