PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Ponad 1400 pielgrzymów w woj. kujawsko-pomorskim

  • PAP/JL    27 czerwca 2016 - 08:18
Światowe Dni Młodzieży. Ponad 1400 pielgrzymów w woj. kujawsko-pomorskim
Ponad 1400 pielgrzymów przyjedzie do woj. kujawsko-pomorskiego z okazji Światowych Dni Młodzieży. Fot Pixabay.com

Przeszło 1400 gości z zagranicy spędzi w województwie kujawsko-pomorskim dni w diecezjach, poprzedzające Światowe Dni Młodzieży.
Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego są trzy diecezje: bydgoska, toruńska i włocławska. Na czas spotkań z młodymi przybrały one biblijne nazwy: bydgoska – „Golgota”, toruńska – „Syjon”, włocławska – „Misericordia”.

Najliczniejsza grupy obcokrajowców ma przyjechać do diecezji włocławskiej, obejmującej część województw kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i wielkopolskiego. Spodziewanych jest około 1000 pielgrzymów z Francji, Kazachstanu, Paragwaju i Włoch. Największą, 620-osobową grupę stanowić będą Francuzi, którzy zatrzymają się w Koninie.

W ramach pobytu w diecezji przewidziano udział w trzech wspólnych wydarzeniach, z których każde ma odrębną nazwę: „Folk Day”, „Mercy is You” i „Dzień Maryjny”.

„Folk Day” odbędzie się 21 lipca we Włocławku, a rozpocznie się kilkugodzinnym zwiedzaniem miasta, m.in. Bazyliki Katedralnej, Muzeum Diecezjalnego, Seminarium Duchownego i miejsca męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy tamie na Wiśle. Po południu gości na placu przy Hali Mistrzów powitają ordynariusz włocławski i prezydent miasta, a następnie odbędzie się koncert.

Kolejnego dnia, przebiegającego pod hasłem „Mercy is in You” uczestnicy udadzą się do Głogowca, gdzie będą mogli zwiedzić dom św. Faustyny Kowalskiej. Następnie wyruszą na około 2,5 kilometrową Drogę Krzyżową do Świnic Wareckich, w czasie której różne grupy będą czytać rozważania, nieść krzyż i relikwie św. Faustyny.

Później na placu przed kościołem przewidziano celebrację Godziny Miłosierdzia pod przewodnictwem biskupa włocławskiego, uroczyste wprowadzenie relikwii św. Faustyny i obrazu „Jezusa Miłosiernego”, wystawienie Najświętszego Sakramentu, Koronkę do Bożego Miłosierdzia śpiewaną z rozważaniami w różnych językach, homilię lub krótkie rozważania i uroczyste błogosławieństwo. Na koniec chóry i orkiestry Ziemi Świnickiej wykonają koncert pieśni do Miłosierdzia Bożego.

23 lipca pielgrzymi odwiedzą Licheń. M.in. zwiedzą sanktuarium i wezmą udział w Koronce do Miłosierdzia Bożego. Później w bazylice zaplanowano mszę pod przewodnictwem biskupa włocławskiego.

W diecezji toruńskiej, obejmującej część województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego spodziewanych jest około 400 pielgrzymów z Francji, Gabonu, Hongkongu, Kanady, Kolumbii, Włoch i Zambii.

22 i 23 lipca przewidziano pobyt wszystkich pielgrzymów w Toruniu. Pierwszego i drugiego dnia zaplanowano spotkania młodzieży w kościołach św. Ducha, Najświętszej Maryi Panny i św. Jakuba, a także msze w katedrze świętych Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty. W ramach spotkań w świątyniach odbędą się modlitwy, katechezy i śpiewy.

Pierwszego dnia zaplanowano też Oratorium Miłosierdzie Boże w wykonaniu zespołu Lumen, tańce lednickie i koncert zespołu Bethel w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki oraz plenerowy spektakl świateł w wykonaniu Teatru Muare z Hiszpanii nad Wisłą. W następnym dniu odbędą się również prezentacje artystyczne gości na Rynku Staromiejskim.

Do diecezji bydgoskiej, będącej jedną z mniejszych diecezji w kraju, obejmującej treny wokół Bydgoszczy i niedużą część województwa wielkopolskiego, przybędzie zaledwie 25 młodych pielgrzymów – 19 z Litwy, 4 z Madagaskaru i 2 z Brazylii. Będą oni przebywać w Bydgoszczy, goszcząc w dwóch parafiach.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.