PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży. Ponad 2,4 tys. pielgrzymów przyjedzie na Podkarpacie

  • PAP/JL    27 czerwca 2016 - 07:46
Światowe Dni Młodzieży. Ponad 2,4 tys. pielgrzymów przyjedzie na Podkarpacie
Z okazji Światowych Dni Młodzieży na Podkarpacie przyjedzie ponad 2,4 tys. pielgrzymów. Fot. Pixabay.com

Ponad 2,4 tys. pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży odwiedzi Podkarpacie.
– W archidiecezji przemyskiej pielgrzymi z Australii, Francji, Włoch, Malezji, Gabonu, Gwatemali, Palestyny, Kanady, Rosji, Wysp Zielonego Przylądka, Wyspy św. Tomasza, Peru i Jamajki będą rozlokowani u rodzin w siedmiu miastach: Przemyślu, Krośnie, Sanoku, Jarosławiu, Przeworsku, Leżajsku i Łańcucie. Najwięcej 400 osób zamieszka w Przemyślu – mówi koordynator Światowych Dni Młodzieży w archidiecezji przemyskiej ks. Tadeusz Biały.

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

Do poszczególnych miast archidiecezji przyjadą 20 lipca. Następnego dnia po porannej mszy będą zwiedzali miasta, w których zamieszkają. Wieczorem w czwartek odbędą się koncerty z udziałem polskiej młodzieży.

Z kolei w piątek zaplanowano m.in. ewangelizacje uliczne „Katolicy na ulicy”, odwiedziny chorych w szpitalach. Pielgrzymi wezmą także udział w procesjach światła. Wieczorem spotkają się na rynkach miast. W Przemyślu będzie to „Wieczór chwały” („Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”) pod przewodnictwem Diakonii Muzycznej.

W sobotę przed południem pielgrzymi będą uczestniczyć w rozgrywkach sportowych. Tego dnia wczesnym popołudniem dla uczestników Światowych Dni Młodzieży na rynku w Przemyślu zostanie odprawiona msza; będzie jej przewodniczył metropolita przemyski abp Adam Szal. Sobotę zakończy „Pogodny wieczór, czyli bal z wodzirejami” na przemyskim placu Niepodległości.

W niedzielę zaplanowano zwiedzanie regionu m.in. skansenu w Sanoku, zapory wodnej w Solinie w Bieszczadach. Do Krakowa wyjadą w poniedziałek przed południem.

Natomiast do diecezji rzeszowskiej przyjazd zapowiedziało ponad 1,5 tys. młodych ludzi. Będą to pielgrzymi z Ukrainy, Francji, Włoch, Niemiec, Argentyny, Wybrzeża Kości Słoniowej, Gwatemali, Brazylii, Ekwadoru, Nikaragui, Kanady, Anglii, Irlandii, USA, Chin, Kazachstanu, Egiptu, Filipin i Hiszpanii.

– Wśród nich jest zróżnicowanie obrzędowe. Mamy grekokatolików z Ukrainy oraz 65 osób z Egiptu, z Kościoła obrządku koptyjskiego – zauważa koordynator Światowych Dni Młodzieży diecezji rzeszowskiej ks. Daniel Drozd.

Zamieszkają u rodzin; w zdecydowanej większości w Rzeszowie i najbliższej okolicy. W dwóch pierwszych dniach pobytu planowane jest m.in. zwiedzanie regionu, w tym Bieszczad i Beskidu Niskiego.

W piątek wieczorem na rynkach w Rzeszowie, Gorlicach, Jaśle, Kolbuszowej, Ropczycach i Strzyżowie odbędą się koncerty.

Z kolei głównym wydarzeniem soboty będzie Festiwal Młodych w rzeszowskiej hali Podpromie. Z młodymi pielgrzymami spotkają się m.in. ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba, marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl oraz prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

Niedziela będzie dniem pikniku z rodzinami. Tego dnia każda rodzina przyjmująca pielgrzymów ma zagospodarować im cały dzień.

Dni w diecezji rzeszowskiej zakończy msza posłania w rzeszowskim Parku Papieskim; będzie jej przewodniczył biskup rzeszowski. Po niej, a przed wyjazdem do Krakowa, prezydent miasta zaprasza wszystkich na wspólny posiłek.

Na czas spotkania z młodymi pielgrzymami z różnych krajów archidiecezja przemyska przyjęła nazwę biblijnego Ein Karim, w którym urodził się św. Jan Chrzciciel.

Druga z podkarpackich diecezji – diecezja rzeszowska na czas Światowych Dni Młodzieży przyjmie biblijną nazwę Tabor; na górze tej w obecności apostołów Piotra, Jana i Jakuba nastąpiło Przemienienie Pańskie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.