PARTNER PORTALU
  • BGK

Światowe Dni Młodzieży: Ponad 67 proc. młodych ludzi po raz pierwszy bierze udział w ŚDM

  • PAP/AT    19 lipca 2016 - 20:46
Światowe Dni Młodzieży: Ponad 67 proc. młodych ludzi po raz pierwszy bierze udział w ŚDM
Niemal 36 proc. osób zamierza przyjechać do Krakowa w poniedziałek 25 lipca i zostać do 1 sierpnia (fot.krakow2016.com)

• Ponad 67 proc. młodych ludzi po raz pierwszy będzie na ŚDM – wynika z internetowej ankiety przeprowadzonej na zlecenie Komitetu Organizacyjnego.
• Zdecydowana większość pielgrzymów wybiera się do Krakowa z grupą z parafii lub ze wspólnotą religijną.
Internetowa ankieta była prowadzona od 1 do 10 lipca w dziewięciu oficjalnych językach ŚDM. Odpowiedzi na pytania udzieliło w niej 7 tys. 400 osób. Komitetowi Organizacyjnemu zależało na informacji, kto wybiera się do Polski i jakie są motywacje pielgrzymów.

"Trzech na czterech ankietowanych - 75,4 proc. - odpowiedziało, że chce odnaleźć siebie poprzez Chrystusa, poprzez udział w ŚDM. Motywacją jest też możliwość spotkania z papieżem Franciszkiem" - mówiła prezentując wyniki ankiety Paulina Guzik z Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Większość ankietowanych (67,4 proc.) będzie na ŚDM po raz pierwszy. Ponad 32 proc. już kiedyś na takim spotkaniu była: w Rio de Janeiro w 2013 r., w Madrycie w 2011 r. lub Kolonii 2005.

Niemal 36 proc. osób zamierza przyjechać do Krakowa w poniedziałek 25 lipca i zostać do 1 sierpnia. Najpopularniejsze środki transportu to w kolejności: autobus (41 proc.), samolot (32,1 proc.) i pociąg (16,9 proc.). Tylko 3 proc. osób deklaruje, że przyjedzie samochodem.

Podczas ŚDM niemal tyle samo osób zamierza skorzystać z gościnności polskich rodzin (16,5 proc. badanych) i zakwaterowania w parafiach (15,8 proc.).

Czytaj też: Światowe Dni Młodzieży – kalendarium wydarzeń

Polacy nie powinni mieć kłopotów w komunikacji z pielgrzymami. Prawie 85 proc. uczestników ankiety podało, że zna język angielski. 43,3 proc. mówi po hiszpańsku. 24,5 proc. zna język polski, co potwierdza liczny udział grup z naszego kraju w spotkaniu z papieżem.

Z ankiety wynika, że motywacją, która skłoniła młodych do udziału w ŚDM jest spotkanie z Jezusem (twierdzi tak dwie trzecie badanych). Dla 65,6 proc. decydująca była możliwość spotkania z papieżem Franciszkiem, tyle samo osób oczekuje nowego, życiowego doświadczenia.

Z ankiety wynika także, że do Polski przyjedzie młodzież religijna: 86,1 proc. respondentów uczestniczy w niedzielę we mszy św., ponad 60 proc. modli się, a ponad połowa angażuje się w wolontariat. Niemal 80 proc. przyjedzie z grupą parafialną lub religijną.

Wśród pielgrzymów więcej będzie mężczyzn niż kobiet. Średni wiek uczestnika ŚDM to 22 lata.

"Patrząc na wyniki ankiety wyraźnie widać, że uczestnicy przyjeżdżają, żeby czegoś nowego doświadczyć. Sześć podstawowych wymiarów tego doświadczenia to: przeżycie duchowe i możliwość spotkania z papieżem Franciszkiem. Dla nas Polaków, którzy pamiętają Jana Pawła może być ciekawe zobaczyć inną charyzmatyczną postać. ŚDM to także przeżycie grupowe - większość osób przyjeżdża z jakąś grupą, a tylko 4 proc. samodzielnie" - mówił socjolog z UJ dr Seweryn Krupnik.

Dodał, że dla wielu pielgrzymów ŚDM to doskonała okazja do podróżowania; dla części ważny jest też własny rozwój dzięki spotkaniu z innymi. "To przeżycie będzie mieć też mocny charakter wirtualny, te osoby są bardzo aktywne w sieciach społecznościowych. ŚDM będzie się dział nie tylko w Krakowie, ale też w sieci" - dodał.

Ankietę przeprowadziła hiszpańska firma GAD3, która ma doświadczenie w podobnych badaniach podczas poprzednich edycji ŚDM, m.in. w Madrycie. "Po ŚDM także planujemy ankietę, żeby dowiedzieć się, czy oczekiwania młodzieży zostały spełnione" - mówiła Paulina Guzik.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.